Dexofen 25 mg 20 Tablet

Kas İskelet Sistemi - Antienflamatuar ve Antiromatikler - Steroid Olmayan İlaçlar (nonsteroid) - Propiyonik asit türevleri - Deksketoprofen

İlaç Bilgileri
İlaç Adı:Dexofen 25 mg 20 Tablet
Firma:Atabay İlaç
Etkin Madde:Deksketoprofen Trometamol
ATC Kodu:M01AE17
Kamu Kodu:A12311
Barkod:8699717090293
Fiyatı:73,84 TL
Reçete Tipi:Beyaz Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

İlaç Sınıflandırması

Dexofen 25 mg 20 Tablet Endikasyonları

Dexofen ilacı 18 yaş ve üzeri hastalarda kas-iskelet sistemi ağrılarının giderilmesi amacıyla, bayanların ağrılı geçen adet dönemlerinde ağrının azaltılması amacıyla ve diş ağrılarında kullanılır.

Dexofen 25 mg 20 Tablet Yan Etkileri

Diğer ilaçlar gibi Dexofen kullanımı ile de bazı yan etkiler görülebilir.

Yaygın yan etkileri;
• Hazımsızlık gibi sindirim sorunları
• İshal
• Karın ağrısı
• Mide bulantısı ve/veya kusma

Yaygın olmayan yan etkileri;
Ağrı, ağız kuruluğu, ateş ve titreme hissi, baş dönmesi, baş ağrısı, çarpıntı, deri döküntüsü, genel keyifsizlik hissi, kabızlık, kızarma, mide sorunları, sersemlik hali, sinirlilik, şişkinlik, uyuklama hali, uyku düzensizliği ve yorgunluk hali.

Seyrek yan etkileri;
Akne, adet düzensizliği, anormal karaciğer fonksiyonu testleri, bayılma, çok yavaş nefes alıp verme, duyularda anormallik, kan kusma veya siyah dışkı belirtileri olan peptik ülser delinmesi/kanaması, kaşıntılı döküntü, iştah kaybı, sırt ağrısı, su tutulumu ve ayak bilekleri gibi gövdeden uzak bölgelerde şişlik, sık tuvalete gitme, peptik ülser, prostat sorunları, terleme artışı ve yüksek kan basıncı.

Çok seyrek yan etkileri;
Anafilaktik reaksiyon (alerji olunan maddelere karşı verilen ani duyarlıkık), ağız - cilt - göz ve genital bölgelerde açık yaralar, böbrek sorunları, bulanık görme, düşük kan basıncı (hipotansiyon), deride hassasiyet, hızlı kalp atışı, ışığa duyarlılık, kaşınma, kulak çınlaması, kanda akyuvar hücre sayısının düşük olması ve kan pulcuklarının azlığı, karaciğer hücresi hasarı, nefes darlığı, yüzde veya dudaklar ile boğazda şişme, hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefessiz kalma ve pankreasta iltihaplanma.

Dexofen 25 mg 20 Tablet Kullanımı

Dexofeni bir miktar su ile içerek alınız. Doktorunuz günde ne kadar ve hangi aralıklarla Dexofen kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Deksketoprofen Trometamol etkin maddeli Dexofen genellikle 8 saat arayla 25 mg'lık birer tablet olmak üzere günde 3 kez toplam 75 mg'ı geçmeyecek şekilde kullanılır.

Ağrınızın şiddetli olması durumunda ve ağrının daha hızlı rahatlaması gerekiyorsa yemeklerden 30 dakika önce aç karnına alarak ilacın emilimi kolaylaştırılabilir ve biraz daha hızlı etki göstermesi sağlanabilir. İlaçların tok karnına alınmasının mide ve bağırsaklarda görülebilecek yan etkilerin azaltılmasına katkısı olabileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarda Kullanımı
Dexofen'in 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

Yaşlılarda Kullanımı
Yaşlılarda günlük 2 tablet (50 mg) dozda tedaviye başlanılmalıdır. İlacın iyi tolere edilmesi halinde genel günlük kullanım dozu olan 75 mg'a (3 tablet) çıkarılabilir.

Hamilelerde Kullanımı
Dexofen, hamileliğin 3'üncü 3 aylık dönemi olan 7, 8 ve 9'uncu aylarında kullanılmamalıdır. Çok gerekli olmadığı sürece hamileliğin ilk 6 aylık bölümünde de Dexofen kullanmamak en doğru seçimdir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Emzirme Döneminde Kullanımı
Laktasyon dönemindeki emziren anneler Dexofen kullanmamalıdır.

Dexofen Fiyatı

Dexofen 25 mg 20 Tablet, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı TİTCK tarafından 09.06.2024 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 73,84 TL dir.

Dexofen 25 mg 20 Tablet Etkin Maddesi

Dexofen ilacının etkin maddesi olan Deksketoprofen, orjinal ismiyle Dexketoprofen maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 22161-81-5 olup, molekül ağırlığı 254.28056 g/mol, formülü ise C16H14O3 dir. Deksketoprofen maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi ?'dir, bu etkin madde bulunan ilaçlar ağız ve enjeksiyon yollarından biriyle alınır.

Dexofen ilacının ana etkin maddesi Deksketoprofen için Kimyasal Yapı Resmi:
Dexofen 25 mg 20 Tablet (Deksketoprofen) Kimyasal Yapısı (2 D)Dexofen 25 mg 20 Tablet (Deksketoprofen) Kimyasal Yapısı (3 D)

Dexofen 25 mg 20 Tablet ilacının Kategorisi

Kas İskelet Sistemi - Antienflamatuar ve Antiromatikler - Steroid Olmayan İlaçlar (nonsteroid) - Propiyonik asit türevleri - Deksketoprofen

Dexofen 25 mg 20 Tablet Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Dexofen kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.