Ocrevus 300 mg/10 ml 1 Flakon

Antineoplastik ve İmmünomodülatör Ajanlar - İmmünsupresif Ajanlar - İmmünsupresif Ajanlar - Selektif Immünosüpresanlar

İlaç Bilgileri
İlaç Adı:Ocrevus 300 mg/10 ml 1 Flakon
Firma:Roche İlaç
Etkin Madde:Ocrelizumab
ATC Kodu:L04AA36
Kamu Kodu:
Barkod:
Menşei:İthal
Fiyatı:
Reçete Tipi:
e-Reçete:
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

İlaç Sınıflandırması

Ocrevus 300 mg/10 ml 1 Flakon Endikasyonları

Ocrevus, ocrelizumab etkin maddesi içerir.

Ocrelizumab Çin Hamsteri Yumurtalık (ÇHY) hücre dizisi kullanılarak üretilmiştir.

Ocrevus, yetişkinlerde farklı Multipl Skleroz (MS) formlarının tedavisinde kullanılır:
• Ataklarla seyreden MS (RMS)
• Primer Progresif Multipl Skleroz (PPMS)

Multipl Skleroz (MS), beyin, omurilik ve optik sinirlerden oluşan merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. MS'de, bağışıklık sisteminiz sinir hücrelerinizin etrafındaki izolasyona (“miyelin” adı verilir) yanlışlıkla saldırır. Bu, enflamasyon ve hasara neden olarak, sinir sisteminizin gerektiği gibi çalışmasını önler.

MS'li hastalar birçok farklı belirti yaşayabilir. Yaşadığınız belirtiler, merkezi sinir sisteminizin hangi kısmının etkilediğine bağlıdır. Belirtiler (bunlarla sınırlı olmamakla birlikte) yürüme veya dengeyle ilgili sorunlar, halsizlik, uyuşukluk, bulanık veya çift görme, kötü koordinasyon ve mesane sorunlarını içerir. Belirtiler ve MS'in ne kadar hızlı ilerlediği hastadan hastaya değişir.

Fark ettiğiniz belirtiler iltihabi durumun veya hastalık ilerlemesinin tek belirtisi olmayabilir. Yalnızca beyninizin manyetik resonans görüntüleme (MRG) taraması yapılarak görülebilecek başka değişiklikler de olabilir.

• Tekrarlayan Tip MS (RMS) olan hastalarda, bağışıklık sistemi saldırısı nedeniyle gerektiği gibi çalışmayan sinir sisteminin neden olduğu tekrarlayan ataklar (nüksler) olur. Bir nüks meydana geldiğinde, belirtileri birkaç saat içinde aniden fark edebilir veya birkaç gün boyunca yavaşça geliştiğini görebilirsiniz. Bu nüksleri tam iyileşme (nüks bittiğinde, belirtiler tamamen kaybolur) veya kısmi iyileşme (bazı belirtiler kalır) dönemleri izler. Hastalığınız ilerlediğinde, hasar birikerek kalıcı sakatlığa yol açabilir.

• Primer Progresif MS (PPMS) olan hastalarda, hastalığın başından itibaren sürekli kötüleşen belirtiler olur. PPMS'de bazen nüksler meydana gelir.

Ocrevus nasıl etki eder?
Ocrevus, B hücreleri adı verilen bazı beyaz kan hücrelerinin (bağışıklık hücreleri) yüzeyine bağlanır. Vücudunuzdaki tüm B hücrelerine bağlanmaz, MS'de rol oynayabilen spesifik B hücrelerini hedefleyerek uzaklaştırır. Bu, iltihabı ve bağışıklık sisteminizin sinir hücrelerinize ataklarını azaltır, nüks yaşama ihtimalini azaltır ve hastalığınızın ilerlemesini yavaşlatır.

• Tekrarlayan Tip MS'de (RMS), Ocrevus nükslerin ve hastalığın ilerlemesinin baskılanmasına yardım eder. Ocrevus’un beta-interferonla karşılaştırıldığı klinik çalışmalarda Ocrevus, nüks sayısını yaklaşık olarak yarısına indirerek anlamlı düzeyde azaltmış ve engelliliğin kötüleşme olasılığını %40 oranında düşürmüştür. Ocrevus ayrıca bir hastada hastalık aktivitesi bulgusu (beyin lezyonları, nüksler ve engelliliğin kötüleşmesi) görülmeme olasılığını %75 oranında, anlamlı düzeyde artırmıştır.

• Primer Progresif MS'de (PPMS), Ocrevus hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılmasına ve yürüme hızındaki kötüleşmenin azaltılmasına yardımcı olur. Klinik çalışmalarda, Ocrevus sakatlık ilerlemesini plasebo alan hastalara kıyasla yaklaşık dörtte bir oranında azaltmıştır.

Ocrevus 300 mg/10 ml 1 Flakon ilacının Kategorisi

Antineoplastik ve İmmünomodülatör Ajanlar - İmmünsupresif Ajanlar - İmmünsupresif Ajanlar - Selektif Immünosüpresanlar

Ocrevus 300 mg/10 ml 1 Flakon Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Ocrevus kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.