1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Yılan Isırmasında Kan Akıtmayın!

Yılan ısırması, böcek sokması ve kene ısırması gibi durumlarda ilk yardım müdahalesinin nasıl olması gerektiğini Doç. Dr. Fırat Bektaş açıkladı.

07-07-2012 17:03 Yılan Isırmasında Kan Akıtmayın!

Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fırat Bektaş sıcaklarla birlikte artış gösteren yılan ısırması, böcek sokması ve kene ısırması vakalarında doğru bilinen yanlışları ve uygulanması gereken ilk yardım yöntemleri hakkında bir açıklama yaptı.

Yılan ısırması veya böcek sokması gibi durumlarda ilk yardım olarak yaralanan bölgenin kesilerek kanatılması, kanın emilerek dışarı atılması ya da ısırılan bölge üzerinden turnike yapılarak kan dolaşımının azaltılması ya da durdurulmasının yanlış olduğunu söyleyen Doç. Dr. Fırat Bektaş, bu vakalar bazı zamanlar ölümcül sonuçlar doğurabilir o nedenle ilk yardım da hayati önem taşımaktadır dedi.

Yılan ısırması sonrası bölgenin kesilerek kanatılması yaranın büyümesine ve enfeksiyon oluşmasına neden oluyor, emerek zehirli kanın atılması isteği ise kan yolu ile bulaşan hastalıklara davetiye çıkartırken hem de ağzın içinde bulunan floranın yaraya enjekte edilmesine neden oluyor dedi. Yaralanan bölgenin üstüne turnike işlemi yapılmasının da yanlış olduğunu açıklayan Bektaş, turnike dolaşımı bozar, yılan zehri de dolaşımı ciddi şekilde etkileyeceğinden turnike işleminin kangrene varan sonuçlar doğurabileceğine işaret etti.

İlk Yardım Nasıl Olmalı
Yılan ısırması ya da böcek sokması gibi durumlar da ısırılan bölge temiz bir havlu ya da mümkünse gazlı bezle kapatılarak elastik bandajla sarılmalıdır. Kan dolaşımının yavaşlaması içinde ısırılan uzvun hareketsiz olması sağlanmalıdır diyen Doç. Dr. Fırat Bektaş, uzvun kalp seviyesinin üzerinde tutulmasıyla da zehrin kan dolaşımına karışımının geciktirilmesi sağlanabilir dedi.

Yaralanma el veya kolda ise kolun havaya kaldırılması, ayak ya da bacakta ise yaralının yatırılarak ayağının, kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde kaldırılması zehrin kan dolaşımına karışımını geciktirecektir dedi.

Kene tarafından ısırlanların ise en kısa sürede ve keneyi çıkarmadan sağlık kuruluşuna gitmesi gerektiğini vurgulayan Bektaş, yılan, böcek ya da kene gibi canlılardan geçebilecek hastalıklara karşı hasta mümkün olan en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır dedi.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)