Acnegen 20 mg 30 Kapsül

Dermatolojik İlaçlar - Akne İlaçları - Sistemik Akne İlaçları - Sivilce İlaçları - Isotretinoin

İlaç Bilgileri
İlaç Adı:Acnegen 20 mg 30 Kapsül
Firma:Biogen İlaç
Etkin Madde:İzotretinoin
ATC Kodu:D10BA01
Kamu Kodu:A11383
Barkod:8699821190094
Fiyatı:110,71 TL
Reçete Tipi:Normal Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

İlaç Sınıflandırması

Acnegen 20 mg 30 Kapsül Endikasyonları

Acnegen 20 mg, sistematik bir mikrobiyal büyümeyi önleyen kimyasal ya da biyolojik maddeler ile tedavi eder ve diğer tedavilerle başarısız olan kistik ve kitle teşekkül etmiş sivilcenin tedavisine etki etmektedir.

Acnegen 20 mg 30 Kapsül Yan Etkileri

Acnegen 20 mg;
-Terleme, kızartı (yüzde eritem, sebore ve ekzema dahil), kaşıntı (pruritus), piyojenik granülom (PG), tırnak iltihabı (paronişya), tırnakta anormal gelişim, granülasyon dokularında aşırılık, saçta incelme, geri dönüşümlü alopesi, aknel varlığının hızla ilerlemesi (fulminans), tüylenme (hirsutizm), cilt lekeleri (hiperpigmentasyon), fotoallerjik ışığa karşı hassasiyet reaksiyonları ve cilt hassasiyeti. Tedavinin ilk başlarında aknede alevlenmeler görülebilir, bu durum birkaç hafta sürebilir.
-Nazal pasajlar (epistaksis), dudaklar, farenks (ses kısıklığı) ve gözler (konjunktivit, keratit, geri dönüşümlü korneal opasiteler ve kontakt lenslere tolerans azalması) gibi deri ve mukoz membranlarda kuruluk.
-Kas ağrısı (CPK yükselmeli/ yükselmesiz), eklem ağrısı (artralji), iskeletsel hiperostoz, eklem iltihabı (artrit), tendon ve ligamentlerin kalsifikasyonu, kiriş iltihabı (tendonit), prematüre epifiziyel kapanma ve diğer kemik anormallik tipleri.
-Baş ağrısı, ruhsal durum değişiklikleri, benign intrakraniyal hipertansiyon (psödotümör serebri), nöbetler. Depresyon, psikoz, intihar fikri, intihara teşebbüs, intihar. Bazı hastalar depresyonun tedavinin kesilmesiyle bittiğini, tedaviye yeniden başlanmasıyla tekrar oluştuğunu belirtmişlerdir.
-Görmede bulanıklık, fotofobi, gece görüşünün azalması, renkli görmede bozukluk (tedavinin kesilmesiyle geri dönüşümlü), katarakt, keratit, korneal ödem, optik nevrit dahil görsel bozukluklar bazen rapor edilmiştir ve bazı sıklıklarda işitme bozuklukları bildirilmiştir.
-Bulantı, nadiren hiperürisemi ve inflamatuvar barsak hastalığı (ör, kolit, ileit) bildirilmiştir.
-Acnegen ile tedavi gören hastalar, özellikle yüksek trigliserid düzeyine sahip olanlar, pankreatit gelişimi açısından risk altındadırlar. Nadiren ölümcül pankreatit vakaları bildirilmiştir.
-Karaciğer enzimlerinin serum düzeylerinde artış ve hepatit oluşabilir. Pek çok durumda, düzeyler tedavi sırasında veya doz azaltılması sonrası normale döner. Eğer bu oluşmazsa veya hepatitten şüphelenilirse tedavi kesilmelidir.
-Nadiren bronkospazm (astım hikayeli veya hikayesiz) bildirilmiştir.
-Karaciğer enzimlerinin serum düzeylerinde artış ve hepatit oluşabilir. Pek çok durumda, düzeyler tedavi sırasında veya doz azaltılması sonrası normale dönmektedir.. Eğer bu oluşmazsa veya hepatitten şüphelenilirse tedavi kesilmelidir.
-Plazma trigliseridlerinin ve kolesterolün, genellikle HDL'de azalmalarla beraber seyrederek normal seviyelerin üstüne çıkması, hiperürisemi ve açlık kan şekerinde artış gözlenmiştir.
-Beyaz kan hücre sayısında azalma (nötropeni ve nadir agronülositoz raporları dahil), kırmızı kan hücre parametrelerinde azalma (anemi ve azalmış hematokrit), sedimentasyon hızında yükselme, platelet sayısında yükselme, trombositopeni.
-Gram pozitif mikroorganizmalardan dolayı lokal veya sistemik enfeksiyonların izole vakaları bildirilmiştir.
-Lenf bezlerinin şişerek büyümesi (lenfadenopati), hematüri ve proteinüri, vaskülit (VVegener granülomatözü), alerjik vaskülit, alerjik reaksiyonlar, sistemik aşırı duyarlılık ve glomerulonefrit, ödem, yorgunluk.

Acnegen 20 mg Fiyatı

Acnegen 20 mg 30 Kapsül, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı İEGM (TİTCK) tarafından 25.07.2023 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 110,71 TL dir. Biogen İlaç firması tarafından satışa sunulan 8699821190094 barkod numaralı bu ilaç Orijinal/Jenerik/Yirmi Yıllık sınıflandırmasında Jenerik ilaç sınıfındadır.

Acnegen 20 mg 30 Kapsül Etkin Maddesi

Acnegen 20 mg ilacının etkin maddesi olan Izotretinoin, orjinal ismiyle Isotretinoin maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 4759-48-2 olup, molekül ağırlığı 300.43512 g/mol, formülü ise C20H28O2 dir. Izotretinoin maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi X'dir, bu etkin madde bulunan ilaçlar ağız ve vücut yüzeyine uygulama yollarından biriyle alınır.


Acnegen 20 mg ilacının ana etkin maddesi Izotretinoin için Kimyasal Yapı Resmi:
Acnegen 20 mg 30 Kapsül (Izotretinoin) Kimyasal Yapısı (2 D)Acnegen 20 mg 30 Kapsül (Izotretinoin) Kimyasal Yapısı (3 D)

Acnegen 20 mg 30 Kapsül ilacının Kategorisi

Dermatolojik İlaçlar - Akne İlaçları - Sistemik Akne İlaçları - Sivilce İlaçları - Isotretinoin

Acnegen 20 mg 30 Kapsül Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Acnegen 20 mg kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.