Aknetrent 20 mg 30 Kapsül

Dermatolojik İlaçlar - Akne İlaçları - Sistemik Akne İlaçları - Sivilce İlaçları - Isotretinoin

İlaç Bilgileri
İlaç Adı:Aknetrent 20 mg 30 Kapsül
Firma:Recordati İlaç
Etkin Madde:İzotretinoin
ATC Kodu:D10BA01
Kamu Kodu:A10851
Barkod:8699559190045
8699559190021
Fiyatı:310,78 TL
Reçete Tipi:Beyaz Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

İlaç Sınıflandırması

Aknetrent 20 mg 30 Kapsül Endikasyonları

Aknetrent 20 mg; bölgesel yapılan tedavi ile giderilemeyen şiddetli sivilceler ve sistemik antibakteriyellerin tedavisi için kullanılır.

Aknetrent 20 mg 30 Kapsül Yan Etkileri

Aknetrent;
Aşağıda bulunan istenmeyen etkiler, izotretinoin ile en yaygın olarak rapor edilmiş istenmeyen etkilerdir. Yan etkilerin bir çoğu yüksek doz vitamin A alanlardakilerle benzerdir. İzotretinoin kullanımı ile ilişkili yan etkilerin bazıları ise dozla ilgilidir (Keilit ve hipertrigliseridemi). Yan etkiler dozun değiştirilmesinden sonra ya da tedavinin kesilmesi ile tersinirdir; ancak bazıları tedavi kesildikten sonra da devam edebilir. Sıklıkları belirlenmemiş olmakla birlikte karşılaşılabilecek yan etkiler aşağıda belirtildiği gibidir:
-Kardiyovasküler: Taşikardi, çarpıntı, vasküler trombotik hastalık, inme, sırt ağrısı, bayılma (senkop), yüzde kızarma (flushing)
-Tüm vücut: Damar iltihabı (vaskülit), sistemik aşırı duyarlılık gibi alerjik reaksiyonlar, ödem, yorgunluk, lenfadenopati, kilo kaybı
-Endokrin/metabolik: Hipertrigliseridemi (%25), kan şekeri düzeylerinde değişiklikler, HDL artışı
-Hematolojik: Alerjik reaksiyonlar, anemi, trombositopeni, nötropeni, agranülositoz, piyojenik granülom
-Kas-iskelet: Hiperostoz, ligament ve tendon kalsifikasyonu, prematür epifizyal kapanma, kemik mineral yoğunluğunda azalma,bazen şiddetli olabilen sırt ağrısı, miyalji ve artralji gibi kas-iskelet sistemi semptomları, geçici sırt ağrısı (pediyatrik hastalarda %29), artrit, tendonit, diğer tip kemik anormallikleri, rabdomiyoliz (nadir)
-Nörolojik: Psödotümör serebri, sersemleme, uyuklama, baş ağrısı, uykusuzluk, letarji, malazi, sinirlilik, parestezi, nöbet, zayıflık
-Psikiyatrik: İntihar düşüncesi ve girişimi, depresyon, psikoz, agresyon, saldırgan davranışlar, duygusal dengesizlik
-Üreme sistemi: Adet (menstrüasyon) düzensizliği
-Solunum: Bronkospazm (astım öyküsü ile birlikte ya da değil), solunum yolu infeksiyonları, ses değişiklikleri, Wegener's granulomatoz
-Cilt ve ekleri: Akne fulminans, alopesi, morluklar, keilit (dudaklarda kuruluk), ağız kuruluğu, burun kuruluğu, cilt kuruluğu, burun kanaması, eruptif ksantomlar, kızarıklık, ciltte hassasiyet, saç anormallikleri, hirsutizm, hiper- ve hipopigmentasyon, infeksiyonlar (yaygın herpes simpleks), tırnak distrofisi, avuç içi ve tabanlarda soyulma, kaşıntı, kızarıklık (fasiyal eritem, sebore ve ekzama dahil), güneş yanıklarında artma, terleme, ürtiker, yara iyileşmesinde anormallik
-Üriner sistem: Glomerulonefrit, spesifik olmayan ürogenital bulgular
-Laboratuvar bulguları: Plazma trigliseridlerinde yükselme, serum yüksek dansiteli lipoproteinlerinde azalma (HDL), tedavi süresince serum kolesterol düzeylerinde artış, alkali fosfataz artışı SGOT (AST), SGPT (ALT), GGTP ya da LDH'da artış, kırmızı kan hücrelerinde azalma, beyaz kan hücrelerinde azalma (şiddetli nötropeni ve nadiren agranülositoz), sedimentasyon hızında yükselme, platelet miktarında artış, trombositopeni
-İşitme: Duyma bozukluğu, kulak çınlaması
Görme: Korneal opasite, gece görüşünün azalması, katarakt, göz kapağı inflamasyonu, renk görme bozuklukları, konjonktivit, göz kuruluğu, keratit, optik nörit, fotofobi, görme bozukluğu.
Üriner sistem: Glomerulonefrit, spesifik olmayan ürogenital bulgular

Aknetrent 20 mg Fiyatı

Aknetrent 20 mg 30 Kapsül, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı TİTCK tarafından 09.06.2024 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 310,78 TL dir.

Aknetrent 20 mg 30 Kapsül Etkin Maddesi

Aknetrent 20 mg ilacının etkin maddesi olan Izotretinoin, orjinal ismiyle Isotretinoin maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 4759-48-2 olup, molekül ağırlığı 300.43512 g/mol, formülü ise C20H28O2 dir. Izotretinoin maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi X'dir, bu etkin madde bulunan ilaçlar ağız ve vücut yüzeyine uygulama yollarından biriyle alınır.

Aknetrent 20 mg ilacının ana etkin maddesi Izotretinoin için Kimyasal Yapı Resmi:
Aknetrent 20 mg 30 Kapsül (Izotretinoin) Kimyasal Yapısı (2 D)Aknetrent 20 mg 30 Kapsül (Izotretinoin) Kimyasal Yapısı (3 D)

Aknetrent 20 mg 30 Kapsül ilacının Kategorisi

Dermatolojik İlaçlar - Akne İlaçları - Sistemik Akne İlaçları - Sivilce İlaçları - Isotretinoin

Aknetrent 20 mg 30 Kapsül Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Aknetrent 20 mg kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.