1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Kolanın Zararları Nelerdir?

Günlük yaşamın bir parçası haline gelen kolanın zararları nelerdir? İçinde neler bulunur? Vücudumuzu nasıl etkiler?

18-02-2013 09:41 Kolanın Zararları Nelerdir?

Ülkemizde kişibaşı yıllık kola (cola) tükemi yaklaşık 40 litre. Bu rakam Avrupa birliği ülkeleri ortalamasının aşağısında kalıyor (70 litre). Ancak Cola'nın zararları göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkan manzara oldukça düşündürücü.

Öncelikle Cola'nın içinde bulunan maddelerden birkaçını ve bu maddelerin vücudumuza etkilerini inceleyelim;

- Kafein: Huzursuzluk, sinirlilik, heyecan, uyku bozukluğu, yüz kızarıklığı, fazla idrar ve sindirim şikayetleri gibi rahatsızlıklara neden olabilir. 250 mgr'dan daha yüksek dozlarda ise kas seyirmesi, düşünce ve konuşmanın düzensiz akması, yorgunluk, duymama ve el titremesi görülür. Kafein, sindirim sistemi ve kalp rahatsızlıklarının gelişmesine ve ağırlaşmasına neden olabilir. Üst karın ağrıları, bazen peptik ülser ve kanamalar oluşabilir. Aşırı dozlarda ise ritim bozukluğu eklenebilir, tansiyon düşer ve kan dolaşımı durabilir. Bağımlılık yapıcı etkisi vardır.

- Şeker: İçinde fazla miktarda şeker bulunan Cola, bu yönüyle diş çürümelerine, obeziteye, bağışıklık sistemine, kan şekerinin yükselmesine, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıklarına etki ediyor.

- Karbondioksit Gazı: Sağlığa zararlı bir gaz olup, yüksek oranda alınması ani ölümlere neden olur.

- Yapay Tatlandırıcılar: Aspartam E951, Asesülfan E950, Sakarin E954 gibi maddelerin Alzheimer riski oluşturduğu bildirilmektedir. Özellikle aspartam'ın çocukların zihinsel gelişimlerini olumsuz etkilediği klinik deneylerle ispatlanmıştır.

- Fosforik Asit: İnsan vücudu için oldukça zararlı olan bu asit, Cola'da asit düzenleyici olarak bulunmaktadır. Özellikle genç kadınlarda osteoporoz (kemiklerin kolay kırılması) hastalığı riskini artırmaktadır.

- Alerjik Hidrokarbonlar: Cola'nın yer alan bazı bitki özlerinde alerjik hidorkarbonlar bulunduğu tespit edildi. Hidrokarbonlar, motorlu taşıtlarda kullanılan petrolün, tüm olarak yanmaması etilen (C2H4) ve benzen (C6H6) gibi hidrokarbonların çevreye salınmasına neden olur. Bu hidrokarbonlar, havadaki başka kimyasal maddelerle tepkimeye girdiğinde, gözlere ve solunum yollarına zararlı etkileri olur. Benzen gibi bazı hidrokarbonların kanser yapıcı etkileri de vardır.Cola'nın etkilerini birde İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay'ın kaleminden zaman çizelgesinde görelim;

- İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asiddir’.

- İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

- 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

- 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

- 60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur. Kolaya ve tatlılara saldırırsınız.

Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir.

Şişmanlık Hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

"Kolanın Zararları Nelerdir?" haberi için yapılan 3 yorum...

 1. Müjgan
  2015-01-23 06:56:50

  içmeyin içirmeyin şu kola denen içeceği. sırf zarar.

 2. ahmed36
  2013-03-12 00:38:26

  çok gereksiz bir içecek olduğu halde çok tüketiliyor

 3. metin
  2013-03-02 03:03:26

  saymakla bitmezki kolanın zararları. özellikle çocuklarımızı uzak tutalım...

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:0)