1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Yeterince Uyumayan Kadınlar Şişmanlıyor

İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre günde 7-8 saatten az uyuyan kadınların bel bölgeleri daha fazla yağ tutuyor.

06-08-2012 15:55 Yeterince Uyumayan Kadınlar Şişmanlıyor

İsveç ’te bulunan Uppsala Üniversitesi'nde araştırmacılar uyku için bir araya geldi. Araştırmada günde 5 saat uyuyan bir kadının bel bölgesinin, 8 saat uyuyan bir kadına göre 6 santimetre daha kalın olduğu ortaya çıktı. Akciğer Hastalıkları uzmanı Dr. Jenny Theorell-Haglöw'un başını çektiği ekip 50 yaş aşmayan 6500 kadını incelemeye aldı.

Araştırmada kadınların boy, kilo, sağlık gibi doneleri belirlendi. Araştırmada 7-8 saatten az uyuyan kadınların daha şişman olduğu tespit edildi.

Az uyuyan kadınların bel bölgesi genişliğinin 89,8 santimetreye kadar çıktığını belirten araştırmacılar bunun sağlık açısından çok tehlikeli olduğunu vurguladı. Araştırmacılar bel bölgesinde normal sınırların üzerinde yağlanma olanlarda diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığının daha fazla olduğunu hatırlattı.

Bel bölgesi yağlanmasının bir çok nedeni olduğunu vurgulayan uzmanlar bunun birinci nedeninin kortizol ve büyüme hormunu salgılanmasındaki bozukluk, ikinci nedenin ise sağlıksız ve uzun süreli beslenme olduğuna dikkat çekti.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)