1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Yeterince Uyumayan Kadınlar Şişmanlıyor

İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre günde 7-8 saatten az uyuyan kadınların bel bölgeleri daha fazla yağ tutuyor.

06-08-2012 15:55 Yeterince Uyumayan Kadınlar Şişmanlıyor

İsveç ’te bulunan Uppsala Üniversitesi'nde araştırmacılar uyku için bir araya geldi. Araştırmada günde 5 saat uyuyan bir kadının bel bölgesinin, 8 saat uyuyan bir kadına göre 6 santimetre daha kalın olduğu ortaya çıktı. Akciğer Hastalıkları uzmanı Dr. Jenny Theorell-Haglöw'un başını çektiği ekip 50 yaş aşmayan 6500 kadını incelemeye aldı.

Araştırmada kadınların boy, kilo, sağlık gibi doneleri belirlendi. Araştırmada 7-8 saatten az uyuyan kadınların daha şişman olduğu tespit edildi.

Az uyuyan kadınların bel bölgesi genişliğinin 89,8 santimetreye kadar çıktığını belirten araştırmacılar bunun sağlık açısından çok tehlikeli olduğunu vurguladı. Araştırmacılar bel bölgesinde normal sınırların üzerinde yağlanma olanlarda diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığının daha fazla olduğunu hatırlattı.

Bel bölgesi yağlanmasının bir çok nedeni olduğunu vurgulayan uzmanlar bunun birinci nedeninin kortizol ve büyüme hormunu salgılanmasındaki bozukluk, ikinci nedenin ise sağlıksız ve uzun süreli beslenme olduğuna dikkat çekti.

Yorum Ekleyebilirsiniz

 1. Vücut Kitle İndeksiVücut Kitle İndeksi Sadece boy ve kilo bilgileriniz ile vücudunuzun ideal ölçülerde olup olmadığını tespit edebilirsiniz.
 2. Obeziteye Karşı Günde 10 Bin Adım KampanyasıObeziteye Karşı Günde 10 Bin Adım Kampanyası Sağlıksız yaşam ve dengesiz beslenme sonucu oluşan obeziteye bakanlık kampanya başlattı.
 3. Abur Cuburdan Kurtulmak Artık Zor DeğilAbur Cuburdan Kurtulmak Artık Zor Değil İngiltere'de yapılan bir araştırma sayesinde beyin egzersiziyle abur cubur alışkanlığından kurtulabilirsiniz.
 4. Açlık Hissini Bastıran YiyeceklerAçlık Hissini Bastıran Yiyecekler Ramazan ile birlikte açlık hissini azaltacak, gün boyu tok tutacak besinlere ihtiyacımız var. Nedir bunlar?
 5. Badem ZayıflatıyorBadem Zayıflatıyor ABD'de yapılan bir araştırmaya göre bademin sanılanın aksine kilo aldırmadığı ortaya çıktı.
 6. Qsymia: Yeni Bir Zayıflama İlacıQsymia: Yeni Bir Zayıflama İlacı FDA, Qsymia zayıflama ilacına onay verdi. Obezite tedavisinde yeni bir isim yakında piyasada olacak.
 7. Yanlış Zayıflama YöntemleriYanlış Zayıflama Yöntemleri Doğru bildiğimiz aslında yanlış olan zayıflama yöntemleri sağlığımızı da tehdit ediyor.
 8. Zayıflama Aşısı GeliyorZayıflama Aşısı Geliyor Bilim insanları zayıflama aşısı geliştirdi.Aşı somatostatin hormonu ile mücadele eden antikor üretiyor.
 9. Adım Ölçer Nasıl Çalışır?Adım Ölçer Nasıl Çalışır? Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtılacağı bildirilen adım ölçer nasıl çalışır?
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com