1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Yeni Grip Virüsü: Fok Gribi

Kuş gribinden sonra da şimdi sıra fok gribinde. Yeni grip virüsü olarak karşımıza çıkan fok gribinin, kuş gribinin evrimleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor.

01-08-2012 11:15 Yeni Grip Virüsü: Fok Gribi

Amerika Birleşik Devleti bilim adamları insanlar büyük tehlike oluşturabilecek yeni bir virüs keşfettiklerini söylüyorlar. H3N8 virüsü, geçen yıl ABD'nin doğu kıyısında çok sayıda fokun öldüğü bir salgından sorumlu tutuluyor. Virüsün kuş gribinden evrimleştiği tahmin ediliyor. Eğer tahmin edilan doğruysa ilk defa kanatlı hayvanlardan, deniz canlılarına geçmiş bir virüs olacak. Ayrıca evrimleştiği düşünülen virüsün hedef aldığı canlıda daha büyük zararlar verebileceği düşünülüyor.

Uzmanlara göre H3N8 virüsü, insanların dolunum sistemine yerleşecek kadar etkili. Sürekli bir mutasyon geiren virüsün insanlara hangi kaynaktan geleceği ise belirsiz. Virüs insan bedenleri için ölümcül olabiliyor. Virüsü yok edecek tedaviler bulunana dek insanlar için tehlikeli olduğu ortada. 1918-1920 arasında etkili olan son grip salgınında İspanya'dan dünyanın hemen her yerine hızla yayılan virüs 50 ile 130 milyon arasında kişinin ölümüne neden olmuştu.


Fokların insanlar gibi memeli olduğu düşünülürse virüsün kanatlılardan, memelilere geçme ihtimali olduğu söylemek mümkün. Araştırma 10 yıl öncesine kadar dayanıyor. Geçen New England kıyılarında bulunan 150 ölü foktan sonra uzmanlar giribin hayvandan hayvana atlama olasılığını keşfettiklerini açıkladı.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)