1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Vücut Kitle İndeksi

Kişinin boyu ile kilosunun ideal olup olmadığının hesaplanması için kullanılan pratik bir hesap yöntemi olan vücut kitle indeksi hakkında hesaplanması, formülü, çocuk yetişkin ve yaşlılarda ideal olan birimleri haberimizde bulabilirsiniz.

19-01-2013 23:07 Vücut Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksi, (VKİ veya VKE) ile zayıf, normal, aşırı kilolu, obez ya da aşırı obez olup olmadığınızı tespit etmemizi sağlayan bir endeks olup boy ve kilo ölçüleri ile hesaplanır.

Vücut Kitle İndeksi Formülü
Vücut kitle indeksinin formülü iki değişken (boy ve kilo) içerir. "b"=boy, "k"=kilo olarak kabul edebilirse;
Vücut Kitle İndeksi VKİ = k/b2 veya VKİ = k/(bxb)

Örnek: Kilosu 90, boyu 1,80 olan bir kişi için;
VKİ=90/(1,80x1,80)
VKİ=27,7 olarak bulunur.

Vücut Kitle İndeksi Tablosu
Boyunuzun iki katının kilonuza bölünmesi ile bulunan vücut kitle indeksi değeri doğal olarak boyunuz sabit kalıp kilonuz arttıkça büyür ya da tam tersi kilonuz azaldıkça bu değer küçülür.

Yukarıdaki örnekte 1,90 boyunda ve 90 kilo ağırlığında olan kişi vücut kitle indeksi tablosundan göre "fazla kilolu" olduğu tespit edilir. Bu tablo şu şekildedir.

0-18.4: Zayıf
18.5-24.9: Normal
25.0-29.9: Fazla kilolu
30.0-34.9: Şişman, 1. sınıf obez
35.0-44.9: Şişman, 2. sınıf obez
45.0 ve üstü: Aşırı şişman, 3. sınıf obez

Yorum Ekleyebilirsiniz

 1. Yeterince Uyumayan Kadınlar ŞişmanlıyorYeterince Uyumayan Kadınlar Şişmanlıyor Yeterince uyumamak sizi şişmanlatabilir.
 2. Obeziteye Karşı Günde 10 Bin Adım KampanyasıObeziteye Karşı Günde 10 Bin Adım Kampanyası Sağlıksız yaşam ve dengesiz beslenme sonucu oluşan obeziteye bakanlık kampanya başlattı.
 3. Abur Cuburdan Kurtulmak Artık Zor DeğilAbur Cuburdan Kurtulmak Artık Zor Değil İngiltere'de yapılan bir araştırma sayesinde beyin egzersiziyle abur cubur alışkanlığından kurtulabilirsiniz.
 4. Açlık Hissini Bastıran YiyeceklerAçlık Hissini Bastıran Yiyecekler Ramazan ile birlikte açlık hissini azaltacak, gün boyu tok tutacak besinlere ihtiyacımız var. Nedir bunlar?
 5. Badem ZayıflatıyorBadem Zayıflatıyor ABD'de yapılan bir araştırmaya göre bademin sanılanın aksine kilo aldırmadığı ortaya çıktı.
 6. Qsymia: Yeni Bir Zayıflama İlacıQsymia: Yeni Bir Zayıflama İlacı FDA, Qsymia zayıflama ilacına onay verdi. Obezite tedavisinde yeni bir isim yakında piyasada olacak.
 7. Yanlış Zayıflama YöntemleriYanlış Zayıflama Yöntemleri Doğru bildiğimiz aslında yanlış olan zayıflama yöntemleri sağlığımızı da tehdit ediyor.
 8. Zayıflama Aşısı GeliyorZayıflama Aşısı Geliyor Bilim insanları zayıflama aşısı geliştirdi.Aşı somatostatin hormonu ile mücadele eden antikor üretiyor.
 9. Adım Ölçer Nasıl Çalışır?Adım Ölçer Nasıl Çalışır? Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtılacağı bildirilen adım ölçer nasıl çalışır?
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com