1. Ana Sayfa
  2. İlaç Bul
  3. İlaç Fiyatları
  4. ATC Kodu
  5. Sağlık Haberleri
  6. Etkin Madde
  7. İlaç Firmaları
  8. Tıp Terimleri
  9. Active Ingredients

Sigarayı Bırakmak Ramazanda Daha Kolay

Sigaranın zararlarından kurtulmak için Razaman ayı iyi bir tercih. Uzmanlar sigara bırakmanın, diğer zamanlara göre Ramazan'da daha kolay olduğunu vurguladı.

30-07-2012 09:45 Sigarayı Bırakmak Ramazanda Daha Kolay

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kılınç Ramazan ayında sigarayı bırakmanın daha kolay olduğunu bildirdi.

Aynı zamanda Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyesi de olan Kılınç, Türkiye'de 15 milyon sigara bağımlısı olduğuna dikkat çekerken, bu kitlenin tamamının bu dertten kurtulmak istediğini vurguladı. Özellikle oruç tutan bağımlıların gün boyu sigaradan uzak kaldığı için Ramazan ayının sigarayı bırakmada vesile olabiliceğini kaydetti.

Sigarayı bıraktıktan ilk 20 dakika içinde kişilerin faydasını görebileceği söyleyen Kılınç, "Nabız ve kan basıncı anında normale dönüyor, ilk 30 günde kalp damarları normal boyuta ulaşıyor. İlk senenin sonunda kalp krizi riski 2 misli azalıyor. On senenin sonunda ise -ağır bir iz kalmadıysa- kişilerin hiç sigara içmemiş kadar sağlıklı olduğunu görüyoruz" dedi.

Tiryakilerin gün boyunca sigara içmediğini bu süreçte bağımlılıktan kısa süreli kurutlduğunu ve bağımlılıklarını kontrol altına aldığını söyleyen Kılınç, "Ramazan ayı sigarayı bırakmak için vesile olabilir" dedi.

Yorum Ekleyebilirsiniz

  1. Kumar Bağımlılığı ve TedavisiKumar Bağımlılığı ve Tedavisi Kolay yoldan zengin olma hayaliyle ve masumca başlanan bazı oyunlar bizi kumar bağımlılığına kadar götürebilir
  2. Sigarayı Bırakma ZamanıSigarayı Bırakma Zamanı Prof. Dr. Hüseyin Gündüz her 8 saniyede 1 kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü açıkladı.
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com