1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Serinleten İçecekler

Hem serinleten hem de besin değeri yüksek içecekler ile yaz aylarını ve Ramazan'ı daha sağlıklı geçirebilirsiniz.

24-07-2012 14:15 Serinleten İçecekler

Sıcak yaz aylarına denk gelen Ramazan'da sıvı desteği çok önemli. İftardan sahura kadar alınan sıvılar, gün boyu sıvı ihtiyacımızı karşılamalı. Terle birlikte sadece su değil elektrolit de kaybettiğimiz için oruç açtıktan sonra alacağımız sıvılar konusunda özenli davranmamız gerekiyor.

Sağlıklı bir şekilde serinlemek için tüketmemiz gereken içecekler:

1- Maden Suyu: Maden suyu dengeli elektrolit içermesi bakımından iyi bir seçim. Meyve kompostolarını maden suyu ile tüketebilirsiniz.

2- Ayran: Yaz aylarının serinleten önemli içeceklerinden olan ayran, besin değeri olarak da yüksek bir içecek. Maden suyu ile de birlikte içebilirsiniz.

3- Karışık Meyve Kompostosu: Bir şeftali, üç kayısı, bir elma, 3-4 karanfil, bir çay kaşığı esmer şeker ve bir dal kabuklu tarçını, kabuklarını soymadan 4-5 parçaya böldükten sonra 1,5 litre suda kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek taze nane yaprakları ekleyip buzlu olarak servis edebilirsiniz.

4- Soğuk Çorba: Az yağlı yarım kilogram yoğurdu 4 yemek kaşığı haşlanmış buğday veya bulgur ve bol salatalıkla sulandırırarak çorba kıvamına getirin. Dilerseniz zeytin yağı da ekleyebilirsiniz.

5- Serinleten Şeftali: 4 adet şeftaliyi, bir çay bardağı esmer şeker, bir su bardağı su ve iki tatlı kaşığı limon şuyu ile birleştirin. Toz şeker, suyla eritilir, şerbet haline getirilir ve soğuyana kadar bekletilir. Şeftaliler püre haline getirilir ve kararmaması için limon suyunda bekletilir. Püre ve şerbet karıştırılarak minik kaplara konulup, 2-3 saat dondurucuda bekletilir.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)