1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Şeker İnsan Vücuduna Faydalı mıdır?

Enerji verdiği söylenen şekerin insan vücuduna faydası var mıdır? Şeker olmadan insan yaşyabilir mi? Düzensiz kullanımı sonucu şeker hastalığı kadar birçok rahatsızlığa neden olan şekerin insan vücuduna yararları tartışılıyor.

02-08-2012 13:40 Şeker İnsan Vücuduna Faydalı mıdır?

Uzmanlar şekerin tarihçesine iniyor. Sanayi devriminden sonra insanlığın ciddi kullanımına maruz kalan şeker, şeker hastalığından obeziteye kadar birçok hastalığa neden olabiliyor. Özellikle çocuk yaşlarda başlayan abur cubur özendirimi ve tüketimi şekere karşı bağımlılık yaratabiliyor. Ancak şekerin tarhiçesine indiğimizde şekere bağlı bir yapımız olmadığını görüyoruz.

Öyle ki; İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre 18. yüzyılda İngiltere'de kişi başı şeker tüketimi yıllık beş gram. Bu 5 gram da yiyeceklerde değil, tadından dolayı içilmesi zor olan ilaçlarda kullanılıyor. Ancak günümüze gelindiğinde çok farklı bir tüketim meydana çıkıyor. 1700'lü yıllarda kişi başı yıllık 5 gram olan şeker tüketimi, günümüze gelindiğin kişi başı yıllık ortalama 62,5 kilogram olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlar bu rakamın çok çarpıcı olduğunu dile getirirken, böyle bir hızlı artışın çağ hastalıklarına neden olduğunu söylebildiklerini dile getirdi. Uzmanlar "Geçmişe baktığımızda neredeyse hiç olmayan şeker tüketimi görüyoruz. Şekerin enerji verdiği bilimsel bir gerçek değildir. Bu yönde açıklama yapan uzmanlar genelde lobi destekçisi oluyor. Araştırma çok ciddi sonuçlar ortaya çıkıyor" dedi. Şekerin enerji vermediğini bir daha vurgulayan uzmanlar "İnsana enrjisini veren tuzdur. Sabah kahvaltısında peynir, veytin vs.den alacağınız tuz gün boyu enerjinizin korunmasına yardımcı olacaktır" dedi.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)