1. Ana Sayfa
  2. İlaç Bul
  3. İlaç Fiyatları
  4. ATC Kodu
  5. Sağlık Haberleri
  6. Etkin Madde
  7. İlaç Firmaları
  8. Tıp Terimleri
  9. Active Ingredients

Şeker Hastaları İçin Ayakkabı Seçimi

Şeker hastalarının doğru ayakkabı seçiminde bulunması büyük önem taşıyor. Peki nelere dikkat etmeli?

22-02-2013 08:47 Şeker Hastaları İçin Ayakkabı Seçimi

Şeker hastaları için ayak problemleri önemli bir sorun teşkil ediyor. Hatta diyabete bağlı hastane yatışlarının en sık nedenlerinden biri de budur.

Şeker doğru ifade ile diyabet hastalarının ayaklarındaki yaraların oluşmasında nöropati denilen sinir hasarı rol oynuyor. Zarar görüp zamanla tahrip olan ayak sinirleri ağrı duymamıza engel olur. Zamanla sinirleri tamamen körelen ayak, ağrıya tamamen duyarsız, yaraları dahi hissettirmeyen bir hal alır. Bunun için de mutlaka ayağa uygun ayakkabı giyilmelidir.


Doğru Ayakkabıyı Nasıl Seçebiliriz?

Doğru ayakkabı seçiminde en önemli kriter zamandır. Şeker hastası için de en doğru zaman genellikle öğleden sonralarıdır. Çünkü uyandıktan öğleden sonraya kadar geçen vakitte hareket ederiz, yürürüz ve ayağımız bir miktar şişer. Alınacak ayakkabıyı ayağımızın bu haline göre almalıyız. Ayakkabı ayağımıza tam oturmalı, her tarafı kapalı olmalı ve başparmak ön kısma değmemelidir. Nefes alabilen ve bakteri üretmeyen malzemeden yapılmış olmasına da dikkat edilmelidir.

Yorum Ekleyebilirsiniz

  1. Şeker İnsan Vücuduna Faydalı mıdır?Şeker İnsan Vücuduna Faydalı mıdır? Şekerin insan vücuduna yararı var mıdır?
  2. Şeker Ölçüm Çubuğu İçin SUT'te DeğişiklikŞeker Ölçüm Çubuğu İçin SUT'te Değişiklik SUT'te yapılan değişiklik ile artık 50'lik Şeker Ölçüm Çubuğu da
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com