1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Sahurda Neler Yenilmeli?

Ramazan ayında oruç tutarken, sahurda yediklerimiz günümüzü etkiler. Peki sağlıklı bir şekilde oruç tutmak için sahurda neler yememiz gerekir?

22-07-2012 12:45 Sahurda Neler Yenilmeli?

Uzmanlar sahurda yediklerimizin ağır olmaması gerektiğini, gün boyu tok tutacak, kan şekerimizi belirli bir düzende sağlayacak bir gıda tüketmemiz gerekiyor. Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan, sahurun kahvaltı öğünü gibi düşünülüp kahvaltıda yenilen tarzda yiyeceklerin tercih edilmesini ve bol miktarda sıvı tüketilmesini öneriyor.

Sahurda protein değeri yüksek yiyeceklerin tok tutma süresini artırdığı için tercih edilmelidir. Yumurta, yoğurt, süt ve peynir ideal sahur gıdalarıdır.

Beyaz ekmekler yerine tam tahıllı buğday ekmekleri ve bol sebze sahur soframızda bulunması gereken diğer besinlerden. Sebzeler vitamin-mineral açısından zenginken tam tahıllı buğday ekmekleri B vitamini açısından zeingindir ve tok tutar.

Yağlı yiyecekler susama ihtiyacını artırır. O yüzden yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol su tüketilmelidir.

Ayrıca sahur için saate de dikkat çeken uzmanlar yiyip yatılmasını önermiyor. Sahur zamanında kalkıp, yenilmeli ve abur cuburdan uzak durulmalı diyor ve ekliyor sahura kalkmadan oruç tutmayın.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)