1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Obsesif Kompulsif Hayatınızı Cehenneme Çevirmesin

Halk arasında 'takıntı' dediğimiz hastalık, tedavi süreci uygulanmaz ve onunla yaşanmaya başlanırsa hasta için ızdıraplı bir dönem başlıyor demektir. Obsefif Kompulsifin hayatınızı cehenneme çevirmesine izin vermeyin.

09-08-2012 18:00 Obsesif Kompulsif Hayatınızı Cehenneme Çevirmesin

Doç. Dr. Erhan Kurt Kurt hastalığın farklı terimleri olduğunu Türkçe tıpta "salantı zorlantı bozukluğu", halk arasında ise "takıntı hastalığı", "titizlik hastalığı" ya da "evham hastalığı" şeklinde telaffuz edildiğini hatırlattı.

Farkına az varılan ve tedavi için genelde başvuruda bulunulmayan gizli hastalık olduğuna dikkat çeken Kurt, "Hafif hastalıklarda doktora başvurunulmuyor. Hastalık gizleniyor. Hastalık toplumumuzda onaylanmaktadır. Özellikle temizlik hastaları bütün gün temizlikle uğraşıyor ve hayatı kendine zehrediyor. Ve hastalar bundan haber olmuyor" dedi. Hastların bu durumdan haberdar olmadığına dikakt çeken Kurt, "Genelde hastalar bundan kaçma/kaçınma olarak saklanıyorlar" dedi.

Üç tedavi yöntemi
Hastalıüın ilaçla veya terapi ile tedavi edilebildiğinin altını çizen Kurt, "Terapide üç unsur üzerinde durulmaktadır. Bilişsel terapi ile düşünce sistematiği ve bilgi işleme sürecine müdahale edilmekte (obsesyonlar), davranışçı terapi ile hastanın aşırı biçimde yaptığı davranışlar (kompulsiyonlar) azaltılmakta ve kaçma/kaçınma davranışı önlenerek hastanın kısıtladığı fonksiyonlar artırılmaya çalışılmaktadır. Bu işlemler hastanın bizzat katılımı ile yapılmaktadır" dedi.


Yorum Ekleyebilirsiniz

 1. Antidepresan Kullanımı Hızla ArtıyorAntidepresan Kullanımı Hızla Artıyor Türkiye'de antidepresan kullanımı hızla artıyor. Uzmanlar depresyonun iş gücü kaybına etkilerini de açıkladı.
 2. Depresyondaysanız Tiroit Hastası OlabilirsinizDepresyondaysanız Tiroit Hastası Olabilirsiniz Depresyonun altından tiroit çıkabilir.
 3. Karabasan Sandığımız ŞeyKarabasan Sandığımız Şey Karabasan hakkında bilmediklerimiz.
 4. Depresyon Tedavisi İçin Karanlıkta UykuDepresyon Tedavisi İçin Karanlıkta Uyku Uzmanlar, depresyon tedavisi için karanlıkta uyumanın olumlu sonuçları olduğunu açıkladı.
 5. Uyku Felci 12 Yıldır UyutmuyorUyku Felci 12 Yıldır Uyutmuyor Uyku felci hastalığına yakalanan Bursa'lı Savaş Oral 12 yıldır hiç uyuyamıyor.
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com