1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Obsesif Kompulsif Hayatınızı Cehenneme Çevirmesin

Halk arasında 'takıntı' dediğimiz hastalık, tedavi süreci uygulanmaz ve onunla yaşanmaya başlanırsa hasta için ızdıraplı bir dönem başlıyor demektir. Obsefif Kompulsifin hayatınızı cehenneme çevirmesine izin vermeyin.

09-08-2012 18:00 Obsesif Kompulsif Hayatınızı Cehenneme Çevirmesin

Doç. Dr. Erhan Kurt Kurt hastalığın farklı terimleri olduğunu Türkçe tıpta "salantı zorlantı bozukluğu", halk arasında ise "takıntı hastalığı", "titizlik hastalığı" ya da "evham hastalığı" şeklinde telaffuz edildiğini hatırlattı.

Farkına az varılan ve tedavi için genelde başvuruda bulunulmayan gizli hastalık olduğuna dikkat çeken Kurt, "Hafif hastalıklarda doktora başvurunulmuyor. Hastalık gizleniyor. Hastalık toplumumuzda onaylanmaktadır. Özellikle temizlik hastaları bütün gün temizlikle uğraşıyor ve hayatı kendine zehrediyor. Ve hastalar bundan haber olmuyor" dedi. Hastların bu durumdan haberdar olmadığına dikakt çeken Kurt, "Genelde hastalar bundan kaçma/kaçınma olarak saklanıyorlar" dedi.

Üç tedavi yöntemi
Hastalıüın ilaçla veya terapi ile tedavi edilebildiğinin altını çizen Kurt, "Terapide üç unsur üzerinde durulmaktadır. Bilişsel terapi ile düşünce sistematiği ve bilgi işleme sürecine müdahale edilmekte (obsesyonlar), davranışçı terapi ile hastanın aşırı biçimde yaptığı davranışlar (kompulsiyonlar) azaltılmakta ve kaçma/kaçınma davranışı önlenerek hastanın kısıtladığı fonksiyonlar artırılmaya çalışılmaktadır. Bu işlemler hastanın bizzat katılımı ile yapılmaktadır" dedi.


Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)