1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Ne Zaman Hangi Meyve?

Meyve yemenin zamanı var mıdır? Hangi zamanda, hangi meyveyi tüketmeliyiz? Meyvenin yararları yediğimiz zamana göre değişir mi?

31-07-2012 14:54 Ne Zaman Hangi Meyve?

İştah açıcı özelliğinden, vitamin, şeker gibi gıda takviyelerinin öneli bir kısmını karşılaynan meyvelerin de bir tüketilme zamanı var. Bu tüketim gün içinde değişebildiği gibi, yıl içinde de mevsimler değişikliklere yol açabiliyor.

Mevsimsel değişilikler

Özellikle sıcak yaz akşamları soğuk meyvelere daha çok ihtiyaç duyarız. Özellikle meyvelerin su oranlarının yüksek olması yaz gününde daha çok meyve tüketilmesine yol açıyor. Yenilen meyveler ise yaz günü susuzluğu önlüyor. Ancak meyvelerin mevsiminde yenilmesine özen gösterilmelidir. Yaz, sonbaher, kış ve ilk baharın meyveleri zamanında tüketilmesine ve tüm meyvelerin tüketilmesine -özellikle çeşitliliğe- dikkat edilmelidir. Ayrıca hastaların doktorların verdiği listedeki meyveleri tüketmesi gerekir. Ham meyveden kaçının, mümkün olduğunca olgunlanmış meyveleri tercih edin. Bağırsak hastalarına kabukları soyarak yemeleri önerilir. Meyve yemeden önce su içebilirsiniz ancak, meyve yedikten sorna su içmekten kaçının. Çünkü meyve üstüne içeceğiniz suyun, midenizdeki meyve parçacıklarının arasına karışmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda midede bi şişkinlik hali yaratır.

Gün içindeki değişilikler

Meyve yemeyi mümkün olduğu kadar gün içine yaymaya çalışın. Meyveleri yemekten önce ve aç karnına yiyin. Yemekten sonra yenilecek meyve sindirimi zorlaştırır.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)