1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Bugün: 28 Şubat Nadir Hastalıklar Günü

28 Şubat birçok ülkede Nadir Hastalıklar Günü olarak kutlanıyor. Nadir hastalık sayısının ulaştığı rakam ise insanları tedirgin ediyor.

28-02-2013 22:54 Bugün: 28 Şubat Nadir Hastalıklar Günü

28 Şubat günü Dünya üzerinde birçok ülke tarafından Nadir Hastalıklar Günü ya da Rare Disease Day olarak kabul edilmiş durumda.

Nadir ya da yetim hastalıkların Türkiye'de 5 milyonun üzerindeki kişiyi etkilediği tahmin edilirken Sosyal Güvenlik Kurumu'da bu hastalıkların tespiti ve kayıt altına alınması için geçtiğimiz yıl başlattığı çalışmalarını sürdürüyor. Hastalıklara "nadir / yetim" denmesinin sebebi ise açık; çok az kişide görülmesi. Binde bir ila, İkiyüz binde bir görülen hastalıklar bu sınıfta yer almakta.

8000'e Ulaştı
Dünya Sağlık Örgütü, ender görülen hastalıklarla ilgili 1995 yılında yapmış olduğu çalışmada 5 bin nadir hastalığın bulunduğunu bildirmişti. Aradan geçen 18 yılın ardından günümüzde dünya üzerinde 8 bin farklı nadir hastalığın olduğu tahmin ediliyor.

2013 Teması Dayanışma
Nadir hastalığa sahip kişilere ve ailelerine bilgi ve destek vermek, bu yönde çalışmalar yapan tıp uzmanları arasındaki iletişimi güçlendirmek amacıyla nadir hastalıklar üzerine kurulmuş olan yüzlerce dernek var. Ortak fikir ile her yıl farklı bir tema belirlenen nadir hastalıklar günü için 2013 teması "Dayanışma" olarak belirlendi.

Ülkelere Dağılımı
Birçok ülkede konu üzerinde detaylı çalışmalar olmasada dünya üzerinde 250 ila 300 milyon insanın nadir hastalıklardan etkilendiği tahmin ediliyor.
Avrupa kıtasında 30-50 milyon, Amerika'da 25-50 milyon kişinin nadir hastalıklara yakalandığı tahmin edilirken Türkiye'de nadir hastalığa yakalanan insan sayısının 5 milyon dolayında olduğu tahmin ediliyor.

Yorum Ekleyebilirsiniz

 1. SGK 10 İlacı Bedeli Ödenecek İlaçlar Kapsamına AldıSGK 10 İlacı Bedeli Ödenecek İlaçlar Kapsamına Aldı SGK, farklı etkin maddelerden oluşan 10 ilacı bedeli ödenecek ilaçlar kapsamına aldı.
 2. Hıçkırık Nasıl Geçer?Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırığı geçirmek için kolay bir yöntem.
 3. Jurnista Kırmızı Reçete İle VerilecekJurnista Kırmızı Reçete İle Verilecek Hidromorfon HCL etkin maddeli Jurnista ilacı kırmızı reçeteye tabi oldu.
 4. Kumar Bağımlılığı ve TedavisiKumar Bağımlılığı ve Tedavisi Kolay yoldan zengin olma hayaliyle ve masumca başlanan bazı oyunlar bizi kumar bağımlılığına kadar götürebilir
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com