1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Medula Sistemine İlaçları Alanın Bilgisi Girilmeli

Türk Eczacılar Birliği, eczanelerimiz tarafından medula sistemine yapılan hatalı girişler üzerine eczacılarımızı uyardı.

09-08-2012 16:10 Medula Sistemine İlaçları Alanın Bilgisi Girilmeli

Bilindiği üzere eczanelerden ilacı alan kişinin bilgileri medula sistemine girilerek ilaç teslim işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Muhtelif olarak kimi işlemlerde ilaç almaya yetkili olmayan (örneğin 1-2 yaşındaki çocuk gibi) kişiye ait TC Kimlik numarası girilmesi üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu konuyla ilgili Türk Eczacılar Birliğine bildirimde bulunarak bu hataların önlenmesini istedi.

Konuyla ilgili protokolün ilgili maddesi şu şekildedir.

"3.2.15.2. Reçete muhteviyatı, bu protokol hükümlerine göre hastaya/ilaçları alana teslim edilecektir. Bu işlem, eczaneden ilaçları alan kişinin T.C. kimlik numarasının Medula eczane provizyon sistemine kayıt edilmesi ile tamamlanmış olacaktır. Bu şekilde yapılan işlemlerden sonra eczacı hastaya ilaçlarını teslim etmiş sayılacaktır. Teslime ilişkin herhangi bir belge aranmayacaktır."

Türk Eczacılar Birliği, kayıt bilgilerinin hatalı girişi nedeniyle mağduriyet yaşanmaması için "ilacı alan" bölümüne, ilacı almaya yetkili olmayan kişiye ait TC kimlik numarası girilmemesi gerektiğini eczacılarımıza duyurdu.

Yorum Ekleyebilirsiniz

 1. Kağıt Reçete Yerini E-Reçete'ye BıraktıKağıt Reçete Yerini E-Reçete'ye Bıraktı Artık kağıt reçete dönemi sona erdi. Tüm hastalar ilaçlarını eczanelerden e-reçete ila alacaklar.
 2. Sahte Reçete Düzenleme İddiasıyla 16 GözaltıSahte Reçete Düzenleme İddiasıyla 16 Gözaltı Sahte reçete düzenlediği iddia edilen doktor ve sağlık çalışanlarından oluşan 16 kişi gözaltına alındı.
 3. E-Medula Sistemi Çalışmadı Antalya Sorun YaşadıE-Medula Sistemi Çalışmadı Antalya Sorun Yaşadı E-Medula sisteminde meydana gelen arızalara Antalya Eczacılar Odası tepki gösterdi.
 4. Saniyede 10 Reçete YazılıyorSaniyede 10 Reçete Yazılıyor Ülkemizde her saniye 10, her gün ise 1 milyona yakın reçete yazılıyor.
 5. Aile Hekimleri E-Reçete LideriAile Hekimleri E-Reçete Lideri Aile hekimleri E-Reçete uygulaması ile yazılan reçetelerin %76,19'una imza attı.
 6. Piyasada Olmayan İlaçlar E-Reçete'dePiyasada Olmayan İlaçlar E-Reçete'de Sistemde var olan, piyasada bulunmayan ilaçların reçetelendirilmesi hastaları zor duruma sokuyor.
 7. İlaç Takip Sistemi Çalışıyorİlaç Takip Sistemi Çalışıyor İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Saim Kerman'ın İlaç Takip Sistemi ile ilgili açıklaması.
 8. E-Reçete Sorunlu BaşladıE-Reçete Sorunlu Başladı Tüm Eczacı İşverenler Sendikası E-Reçete uygulamasının ikinci gününde bazı sorunlar olduğunu belirtti.
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com