1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Kumar Bağımlılığı ve Tedavisi

Sosyal hayatın içinde olarak değerlendirilebilir kumar ve şans oyunu oynama alışkanlığının ileri düzeye çıkması kumar ya da şans oyunu bağımlılığı olarak adlandıralabilir. Bundan kendimizi kurtarmak için ise ilk adım bu bağımlılığımızı kabul etmektir.

12-04-2013 13:15 Kumar Bağımlılığı ve Tedavisi

İnsanoğlu, kolay yoldan zahmetsizce ve emek harcamadan para kazanmanın yollarını yüzlerce yıldır aramaktadır. Bunun içinde bazı yöntemler başvurur. Bunların başında da kumar gelir. Bazı kişiler için en başta küçük iddialara girerek küçük bedeller karşılığında küçük kazançlar yeterlidir. Ancak zamanla bu döngü yerini daha büyük iddialara, oyunlara, meblağlara, hırsa dönüştürür. Kişi yavaşça kendisini bu kolay para kazanma işinin içerisine hapsetmeye başlamıştır. Ve bu kişide zaman içerisinde bağımlılığa dönüşür. Başta küçük küçük kazandıkça, zararsız ve tatlı görünen bu alışkanlık, zamanla hırsın ve daha çok kazanma isteğiyle birlikte, büyük kayıplara neden olmaktadır. Günümüzde pek çok ailenin ve yaşamın bu bela yüzünden yok olduğuna şahit olmaktayız. Kumar bağımlılığı, kişinin ailesini, benliğini, kişiliğini, dostluklarını, saygınlığını, kendisini kaybetmesine neden olur.

Birçok kişi kumar bağımlısı olduğunu kabul etmez. Kumara genellikle şans oyunu olarak bakar ve kendisini de bu oyunun zamansal ziyaretçisi olarak görür. Kumar bağımlılığı, madde bağımlılığı kadar kolay tedavi edilen bir bağımlılık değildir. Paranın cazibesi ve kişinin sürekli kazanma ve zengin olma hastalığı nedeniyle bundan vazgeçmesi zor olmaktadır.

Kumar bağımlılığı kişinin asla yapmam dediği şeyleri yapmasına neden olmaktadır. Mesela hırsızlık. Kumar saplantısı olan kişilerin birçoğu, kumara para bulmak için en yakındakilerinin bile kazancından çalabilmektedirler. Kendi hayatlarının kontrolünü ellerinden kaybederler ve artık onların hayatlarını kumar yönetir.

Kumar bağımlılığı aynı zamanda bir dürtü bozukluğu sorunudur. Kumar bağımlıları, sevdiklerine ve kendilerine zarar verdiklerinin farkındadırlar anca kumar oynama dürtüsünden kendilerini alamazlar. Bu isteği kontrol edemez ve bastıramazlar. Onların tek istedikleri kumar oynamaktır. Ruh halleri her ne olursa olsun tek amaçları kumar oynamaktır. Eğer bir kişi, her şeye rağmen sürekli kumar oynama isteği duyuyorsa, eskisinden daha fazla para harcamaya ve kaybetmeye başlamışsa, kumara karşı ilgisi sürekli artıyor ve kumar oynamaktan kendisini bir türlü alamıyorsa, o kişi artık bir kumar bağımlısıdır.

Günümüzde yüz binlerce insan şans oyunlarına merak sarmaktadır. Özellikle de özel günlerde gerçekleştirilen büyük ikramiyeli Milli Piyango çekilişleri, kazı kazanlar, haftalık çekilişler, internet üzerinde bahis oyunları gibi faaliyetlere insanlar büyük ilgi göstermektedir. Kumarhane olarak tabir edilen yerler ise daha çok parası bol olan insanların yoğun ilgi gösterdiği mekânlardır.

Kumar Bağımlılığının Tedavisi
Kumar bağımlılığının tedavisindeki en önemli adım, kişinin bir kumar bağımlısı olduğunu kabul etmesi ve bu bağımlılıktan kurtulmak istemesidir. Kişinin inkârının kırılması, istek ve arzularını kontrol altına almasını sağlamak, sorunlarla yüzleşebilir hale getirmek, hayır diyebilme becerisi kazandırmak ve bağımlılık kavramını öğretmek için uygulanan bilişsel davranış yaklaşımı da bir tedavi yöntemidir.

Kumar bağımlılığının bir diğer tedavi yöntemi de kumar oynama düşüncesinden kişiyi vazgeçirmektir. Bunun için ise özellikle de kişinin kumar oynanan ortamlardan uzak kalması sağlanmalı. İnternette yer alan kumara teşvik eden oyun ve sitelerden de uzak kalınmalı. Bunun yanı sıra, kumara yatkınlığı bulunan ve kumar oynayan kişilerden de kişi uzak tutulmalıdır. Ayrıca kişinin üzerinde çok fazla para bulundurulmamalıdır. Kişinin kredi kartı ve bankamatik kartı kullanmasından da uzak kalması sağlanmalı.

"Kumar Bağımlılığı ve Tedavisi" haberi için yapılan 1 yorum...

 1. mustafa
  2013-10-31 07:47:15

  gerçek bir iddaa bağımlısıyım. bunun için ne yapmalıyım

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)