1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Kolesterol Haplarına Yeni Düzenleme

Resmi gazetede yayınlanan karara göre kolesterol hapları eskisi gibi alınamayacak. Karara göre kolesterol düzeyi 190'ın altında olan hastalara, ancak başka risk faktörleri değerlendirildiğinde kolesterol ilaçları yazılabilecek.

08-08-2012 13:13 Kolesterol Haplarına Yeni Düzenleme

Yeni düzenlemeye göre LDL düzeyi 160'ın üstünde iki ek risk faktörü varsa, 130'un üstünde üç ek risk faktörü varsa, 100 mg/dL'nin üstünde ise diyabet, akut koroner sendrom, geçirilmiş MI, geçirilmiş inme, koroner arter hastalığı, periferik arter hastalığı, abdominal aort anevrizması veya karotid arter hastalığı olanlara kolesterol ilaçları yazılabilecek. Aile bir erken geçirilmiş bir kalp vakası, kişide yüksek tansiyon 65 yaş veüzeri hastalarda kolesterol düzeyi 130 ve 160 mg/dL'nin üzerindeyse ilaç yazılabilecek.

Kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez kararı eleştirirken kolesterolün dar çerçevede değerledirilemeyeceğinin altını çizdi.

Sönmez "Tüm dünyada sağlık giderleri arttığı için buna benzer önlemler alınmaya başlıyor. Amerika'da ameliyatlar bile bu şekilde olmaya başladı. Ancak değerlendirme kriteri yanlış sadece LDL ile karar verilemez. Ama bunun yanında HDL'si yüksek olan LDL'si makul seviyede yüksek olan bir insan eğer koroner kalp hastası değilse ilaç kullanmayabilir. Diyabetikli mi, stentli mi gibi kriterleri bir araya getirmeli. LDL 190 HDL’si 60-70 ise verilmeyebilir" dedi.

Yorum Ekleyebilirsiniz

 1. SGK 10 İlacı Bedeli Ödenecek İlaçlar Kapsamına AldıSGK 10 İlacı Bedeli Ödenecek İlaçlar Kapsamına Aldı SGK, farklı etkin maddelerden oluşan 10 ilacı bedeli ödenecek ilaçlar kapsamına aldı.
 2. Hıçkırık Nasıl Geçer?Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırığı geçirmek için kolay bir yöntem.
 3. Jurnista Kırmızı Reçete İle VerilecekJurnista Kırmızı Reçete İle Verilecek Hidromorfon HCL etkin maddeli Jurnista ilacı kırmızı reçeteye tabi oldu.
 4. Kumar Bağımlılığı ve TedavisiKumar Bağımlılığı ve Tedavisi Kolay yoldan zengin olma hayaliyle ve masumca başlanan bazı oyunlar bizi kumar bağımlılığına kadar götürebilir
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com