1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Karabasan Sandığımız Şey

Ruhani yaratıkları mı, yoksa bilimsel bir gerçek mi? Karabasan ne anlama gelir? Kurtulmak mümkün müdür? Gece rüyamızda gördüğümüz şey karabasan mı?

02-08-2012 11:05 Karabasan Sandığımız Şey

Gece uykumuzda uyanırız. Ancak hareket edemez ses çıkaramayız. Yarı açık gözümüzle karanlık gölgeler görüğümüzü iddia ederiz. Peki gerçek bu mudur?

Hepimiz bu senaryo ile karşı karşıya kalırız. İstatistiklere göre insanların yüzde 60'ı hayatı boyunca en az bir kere karabasan görüyor. Yüzde 5 gibi küçük bir dilim ise belirli aralıklıklarla bu duyguyu yaşıyor. Halk arasında "karabasan" denilen ruhani yaratıklara kadar yorduğumuz uyku bozukluğu, doktorlar için "uyku felci". Sadece Türkiye'de değil yurtdışında da batıl bir inanış ile uyku felcini farklı yorumlar.

Uyku uzamnı Dr. Neil Stanley uyk felcinin REM (Rapid eye movement) diye adlandırılan "rüya görme evresi"nde gerçekleştiğini belirtti. Stanley, uyku felcinin korku dolu anlar olmadığını vurgularken, bunun bir gün sonunda meydana gelen yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu olduğunu söyledi.

Uyku felcini tetikleten unsurlar stres, vardiyalı çalışma, jet lag, bazı ilaçlar ve bazen de aşırı miktarda tüketilen alkol ya da kafein olabiliyor. Bazen yanınızdaki kişinin horlaması bile uyku felcine neden oluyor.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)