1. Ana Sayfa
  2. İlaç Bul
  3. İlaç Fiyatları
  4. ATC Kodu
  5. Sağlık Haberleri
  6. Etkin Madde
  7. İlaç Firmaları
  8. Tıp Terimleri
  9. Active Ingredients

HIV Testi Nedir, Nasıl Yapılır

Dünyada günümüzde 40 milyona yakın insanın taşıdığı HIV (AIDS) virüsü testi nedir, nasıl yapılır?

24-02-2013 10:17 HIV Testi Nedir, Nasıl Yapılır

HIV (İng: Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) AIDS hastalığına yol açan virüsürün adıdır. HIV virüsü, vücudun bağışıklık sistemine zarar vererek hastalıklara karşı dirençsiz hale gelmesine sebep olur.

Bu virüs 4 farklı şekilde bulaşabilir;
- Cinsel ilişki
- Direkt kan teması
- Taşıyıcı anneden bebeğe
- Organ nakli yoluyla


HIV Testi Nedir?

HIV testi farklı yollarla yapılabilmektedir. HIV virüsü vücuda girdiği anda vücut bu virüsle savaşmak için antikorlar üretir. HIV testlerinin geneli bu antikorların saptanması uygulamasına dayanmaktadır. ELISA testi (Indirekt tanı methodu) veya direkt virüsün proteinlerini tespit eden PCR testi (Direkt Tanı Methodu) gibi tarama yöntemleriyle saptanmasına Anti-HIV testi denir. Anti-HIV testinin pozitif çıkması kanda HIV virüsüne karşı antikorların üretilmeye başlandığını gösterir. Ancak yine de Anti-HIV testinin pozitif çıkması her zaman kişinin HIV virüsü taşıdığı anlamına gelmeyebilir, bu duruma yalancı pozitif denir. Bu nedenle kişinin HIV virüsü testinin pozitif olduğundan emin olması için "Western Blot testi" denen doğrulama testinin de yapılması gereklidir.


Nerelerde Yaptırılır?

Anti-HIV testi, üniversite hastanelerinin mikrobiyoloji laboratuarlarında, sigorta ve devlet hastanelerinin laboratuarlarında ve özel laboratuarlarda yaptırabilir.

Yorum Ekleyebilirsiniz

  1. Kemik İliği Nakli HIV'i YendiKemik İliği Nakli HIV'i Yendi AIDS hastalığına yol açan HIV, kemik iliği nakli ameliyatından sonra yok oldu.
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com