1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Birçok nedenden ötürü günlük hayatımızda karşılaşabildiğimiz hıçkırık tutmasının çözümü kese kâğıdı ile mümkün.

10-07-2015 14:06 Hıçkırık Nasıl Geçer?

Halk arsında “hıçkırık” olarak adlandırılan durumun oluşmasının birçok nedeni vardır. Başlıca nedenler arasında solunum ve göğüs kaslarının ani kasılması, boğazdaki bir kapakçığın hızla kapanması veya sıkışması, mide asidinin artarak yemek borusuna kaçması beyin iç basıncının artması sayılabileceği gibi steroid türü ilaç kullanımında da hıçkırık tutması sıklıkla görülmektedir.

Hıçkırık Nasıl Geçer?
Yukarıda nedenlerini saydığımız hıçkırık tutmasının geçirilmesi konusunda halk arasında bir çok yöntem geliştirilse de yapılan araştırmalar sonucunda nefes tutmak, korkmak, soğuk su içmek ve dış kulak yolunu tıkamak gibi yöntemlerin daha farklı rahatsızlıklara yol açabileceği sonucuna ulaşan uzmanlar, tüm bu yöntemler yerine soluduğumuz havadaki karbondioksit oranını artırma yöntemini geliştirdiler.

Uygulamanın basit bir kese kağıdına soluyarak gerçekleştirilebileceği ve bu yöntemle soluduğumuz havadaki karbondioksit miktarını kısa bir süreliğine arttırarak hıçkırığın önüne geçilebileceği vurgulandı. Uzmanlar insanların kendi başına yapabileceği en kolay ve en sağlıklı yöntemin bu olduğunu belirtiyor.
İnatçı hıçkırık olarak adlandırılan, durdurulamayan bir hıçkırıkla karşılaşılması durumunda ise hekime başvurulması tavsiye ediliyor.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (11:9:0)