1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Birçok nedenden ötürü günlük hayatımızda karşılaşabildiğimiz hıçkırık tutmasının çözümü kese kâğıdı ile mümkün.

10-07-2015 14:06 Hıçkırık Nasıl Geçer?

Halk arsında “hıçkırık” olarak adlandırılan durumun oluşmasının birçok nedeni vardır. Başlıca nedenler arasında solunum ve göğüs kaslarının ani kasılması, boğazdaki bir kapakçığın hızla kapanması veya sıkışması, mide asidinin artarak yemek borusuna kaçması beyin iç basıncının artması sayılabileceği gibi steroid türü ilaç kullanımında da hıçkırık tutması sıklıkla görülmektedir.

Hıçkırık Nasıl Geçer?
Yukarıda nedenlerini saydığımız hıçkırık tutmasının geçirilmesi konusunda halk arasında bir çok yöntem geliştirilse de yapılan araştırmalar sonucunda nefes tutmak, korkmak, soğuk su içmek ve dış kulak yolunu tıkamak gibi yöntemlerin daha farklı rahatsızlıklara yol açabileceği sonucuna ulaşan uzmanlar, tüm bu yöntemler yerine soluduğumuz havadaki karbondioksit oranını artırma yöntemini geliştirdiler.

Uygulamanın basit bir kese kağıdına soluyarak gerçekleştirilebileceği ve bu yöntemle soluduğumuz havadaki karbondioksit miktarını kısa bir süreliğine arttırarak hıçkırığın önüne geçilebileceği vurgulandı. Uzmanlar insanların kendi başına yapabileceği en kolay ve en sağlıklı yöntemin bu olduğunu belirtiyor.
İnatçı hıçkırık olarak adlandırılan, durdurulamayan bir hıçkırıkla karşılaşılması durumunda ise hekime başvurulması tavsiye ediliyor.

Yorum Ekleyebilirsiniz

 1. SGK 10 İlacı Bedeli Ödenecek İlaçlar Kapsamına AldıSGK 10 İlacı Bedeli Ödenecek İlaçlar Kapsamına Aldı SGK, farklı etkin maddelerden oluşan 10 ilacı bedeli ödenecek ilaçlar kapsamına aldı.
 2. Jurnista Kırmızı Reçete İle VerilecekJurnista Kırmızı Reçete İle Verilecek Hidromorfon HCL etkin maddeli Jurnista ilacı kırmızı reçeteye tabi oldu.
 3. Kumar Bağımlılığı ve TedavisiKumar Bağımlılığı ve Tedavisi Kolay yoldan zengin olma hayaliyle ve masumca başlanan bazı oyunlar bizi kumar bağımlılığına kadar götürebilir
 4. Kabızlık İçin Ne YapılırKabızlık İçin Ne Yapılır Kimi evrelerinden önemsenmesede kabızlık önemli bir rahatsızlıktır. Peki kabızlığa karşı neler yapmalıyız?
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com