1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Hamililekte Alınan Antidepresanlar Tehlike Yaratıyor

Hamilelik döneminde alınan antidepresan ilaçları, çocukların kalp rahatsızlığına neden oluyor.

26-07-2012 12:44 Hamililekte Alınan Antidepresanlar Tehlike Yaratıyor

Danimarka'da ülke çapında yapılan bir araştırmada 1997-2009 yılları arası doğum yapan kadın ve çocuklar incelemeye alındı. Hamilelik döneminde antidepresan ilacı kullanan kadınların çocuklarında kalp rahatsızlığı başgösterdi. Danirmarka’da 12 yıl boyunca gerçekleşen 848.786 doğum takibe alındı. Hamilelikte antidepresan kullanan 4.183 annenin çocukları ile hamilelik öncesi antidepresan kullanan ve hamilelikle birlikte ilacı kesen 806 annenin çocukları incelendi.

Araştırmada antidepresan ilaçlarında grup ve doz farkı olmaksızın tüm deneklerde aynı sonuç gözlemlendi. Herhangi bir etkisi olmadığı düşünülen düşük dozlarda bile aynı sonuç çıktı.

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyal Psikolog Üstün Öngel, araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçların çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Hem kapsamı geniş, hem de bağımsız yürütülmüş bir araştırma olması nedeniyle, Danimarka'daki bu araştırma 'halk sağlığı' açısından çok büyük önem taşıyor" dedi.

Öngel, vakit geçmeden Sağlık Bakanlığı'nın halkı uyarması gerektiğini söylerken; "Bu araştırmadan çıkan mesaj şudur: Kadınlar, hamile iken, ya da çocuk doğurmaya karar vermişseniz en az bir yıl öncesinden başlayarak, antidepresan kullanmayın. Sağlıklı bir çocuğunuz olmasını istiyorsanız, bu ilaçlardan uzak durun" dur.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (10:7:1)