1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Hamilelik Döneminde Stres ve Bebek

Hamilelik döneminde stres, anneyi olduğu kadar bebeğide etkiler. Anne karnındaki bebeklerin annenin duygularından etkilendiğini belirten uzmanlar, hamilelik döneminde stresten uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

03-08-2012 12:29 Hamilelik Döneminde Stres ve Bebek

Artık günlük hayatlarımız eskisine göre çok daha stresli geçiyor. Geçim sıkıntısı, ulaşım, gelecek kaygısı, işzislik vb. birçok durum beynimizi tetikliyor ve daha çok stres oluyoruz.

Her insana zararı olan stresin hamile annnelere iki misli zararı var. Zira hamilelik döneminde stres bebeği de etkiliyor. Kronik stresin bebeğe zararı ciddi. Kronik stres ile birlikte devamlı olarak salgılanan adrenalin bebeğin kanlanmasının azalmasına neden oluyor ve bebeğin gelişimi yavaşlıyor.

Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde anne adaylarının bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Yaşanan kronik stresle birlikte bağışıklık sistemi daha da zayıflayan annenin, enfeksiyon kapma riski artıyor ve bu durum hem annenin hem de bebğin sağlığını etkiliyor.

Anne adayı ile bebeğin arasındaki bağların çok güçlü olduğunu belirten uzmanlar, enfeksiyon ya da strese bağlı vücut işleyişindeki bozukluklar gibi fiziksel durumların haricinde ruhsal durumunda bebeğe etki ettiğini belirtiyor. Ruhsal bir bozukluk içinde bulunan anne bu hislerinin karnındaki bebeğe geçmesine engel olamaz. Bu hislerle fetüs dönemini tamamlayan bebek, hayata geldikten sonra da olumsuz duygularla beslenmeye devam ederse, yıllar sonra yaşama negatif bakan bir kişi olabiliyor.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)