1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Gebe kalmak isteyen kadınların daha kolay hamile kalması için yapılması gerekenler. Beş adımda daha kolay halime kalın. Nasıl hamile kalınır?

31-07-2012 11:35 Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Doğum kontrol yöntemlerini bıraktığınız halde gebe kalamıyorsanız, bu adımlar sizin için önemli. Kolay bir hamilelik için bu adımları uygulayın.

1- Korunmayın

Tüm doğum kontrol yöntemlerini bırakmanız gerekir. Ancak her doğum kontrol yöntemi etkisini belirli bir süre sonra kaybeder. Doğum kontrol yöntemlerinin bırakılmasının ardından üreme yeteğinin geri kazanılması 3-4 ay kadar sürebilir. Uzun süre etkili korunma iğneleri kullananların üreme yeteneği kazanması 4 aya kadar çıkabilir. Spiralin çıkarılması ve doğum kontrol haplarının bırakılmasının ardından 1 ay kadar sonra üreme yeteneği kazanılabilir.

2- Düzenli cinsel yaşam

Haftada 2-3 kez ilişkiye girin. Bu çiftlerin yüzde 70'i ilk altı ay içerisinde gebe kalır. herhangibir üreme doğurganlık problemi yaşamayan çiftlerin her adet döneminde gebelik oranı yüzde 25 kadardır.

3- Kayganlaştırıcı kullanmayın

Kullanacağınız kayganlaştırıcılar spermlere zarar vererek gebelik ihtimalini düşürür. Bunun için kayganlaştırıcı kullanmayın.

4- Kadın ilişki sonra sırt üstü yatmalıdır

İlişki sonrası oturan veya ayakta duran kadınlarda spermler yerçekimi yüzünden rahim ağzından geçmekte zorlanır. O yüzden kadının bir süre sırt üstü yatması hamilelik oranını artırır.

5- Yüksek ısıdan uzak durun

Çiftlerin sauna, dıcak banyo gibi yüksek ısı alınacak yerlerden uzak durması gerekir. Gebe kalmak için en uygun dönem 28 günde bir adet gören kadında kanamanın başlangıcından itibaren 12-15. günlerdir. Çünkü bu dönemlerde sağlıklı bir kadının yumurtlaması olacaktır. Çiftlerin %15'inde 1 yılın sonunda gebelik olmaz. Bu çiftlerin infertilite araştırılması açısından hekime müracaatı gerekir.

Yorum Ekleyebilirsiniz

 1. Plasenta Bariyeri ve İlaçlarPlasenta Bariyeri ve İlaçlar Gebelikte ilaç kullanımı ve plesenta bariyeri hakkında bilmemiz gerekenler.
 2. İlk Anne Sütü Bankası İzmir'eİlk Anne Sütü Bankası İzmir'e Çeşitli nedenlerle anne sütünü emmeyen bebeklere hizmet verecek ilk anne sütü bankası İzmir'e açılacak.
 3. Hamilelik Döneminde Stres ve BebekHamilelik Döneminde Stres ve Bebek Hamilelik döneminde yaşanılan stres, anne karnındaki bebeği olumsuz etkiliyor.
 4. Erkeklere Doğum Kontrol Hapı GeliyorErkeklere Doğum Kontrol Hapı Geliyor Uzmanlar, erkeklerin kullanacağı bir doğum kontrol hapı üzerinde çalışıyor.
 5. Hamililekte Alınan Antidepresanlar Tehlike YaratıyorHamililekte Alınan Antidepresanlar Tehlike Yaratıyor Hamilelikte alınan antidepresan ilaçları, doz gözetmeksizin çocuğunuzun yaşamını tehlikeye atıyor.
 6. Sezaryen Kanunu YayımlandıSezaryen Kanunu Yayımlandı Resmi gazetede yayımlanan yeni sezaryen kanunu uygulamaya girdi.
 7. Doğum Kontrol Yöntemleri Eşe, Dosta SoruluyorDoğum Kontrol Yöntemleri Eşe, Dosta Soruluyor Doğum kontrol yöntemleri arasından yapılacak tercih partnere ya da arkadaşa danışılarak seçiliyor.
 8. Anne İsterse Sezaryen Doğum YapabilecekAnne İsterse Sezaryen Doğum Yapabilecek Anne ruhsal açıdan ısrarla sezaryen isterse tıbbı gereklilik sayılacak ve sezaryen olabilecek.
İlaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilaç doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com