1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Göz Damlası ve Astım Spreyi Orucu Bozmaz

Oruç tutacak göz ve astım hastaları tedavilerine oruç tutarken de devam edebilir.

19-07-2012 18:33 Göz Damlası ve Astım Spreyi Orucu Bozmaz

Yarından itibaren başlayacak Ramazan ayı ile birlikte göz damlası kullanan ve astım rahatsızlığı olan kişiler, damla ve spreylerini oruç tutsalar dahi aynen kullanmaya devam edebilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 14 Ekim 2002'de yapmış olduğu resmi açıklama da gösteriyor ki bu ilaçlar orucu bozmuyor. Kurumun göz doktorlarından edindiği ve paylaştığı bilgiye göre göze damlatılan ilaç 1 ml'nin 1/20'si yani 50 mikrolitre. Bunun bir kısmının gözün kırpılması sonrası dışarı da atıldığını belirten uzmanlar, göz ile burun boşluğu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yolu ile emilerek vücuda alındığı ancak yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının sindirim kanalına ulaşabilme ihtimalinin olduğunu söylüyorlar. Ayrıca astımlı hastaların ağızlarına sıktığı spreyin de ağız içerisinde emilerek yok olacak seviyede az olması ve de ağza alınan suyun yutulmadıkça orucu bozmayacağı bilgisi ile de bu spreylerin orucu bozmayacağı belirtildi.

Uzmanlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapmış olduğu açıklamaları da hatırlatarak, göz damlası ve astım spreyi kullanan ve oruç tutacak kişilerin tedavilerini aksatmaması gerektiğini söylüyor.Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)