1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

GDO, Türkiye'de Var mı?

Tartışması hala süren GDO'lu ürünlerin Türkiye'de olup olmadığı merak konusu. GDO'lu ürün tüketiyor muyuz?

29-07-2012 09:49 GDO, Türkiye'de Var mı?

Son yıllarda sadece Türkiye'de değil birçok ülkede GDO'nun gıdalar üzerindeki etkisi konuşuluyor. Tarımsal olarak ekonomik olduğu ileri sürülerek macbur kalanacağı iddia edilen GDO'lu ürünlere başka bir kitle de sağlığı tehdit ettiğini ileri sürerek şiddetle karşı çıkıyor. Bu tartışmalar süre dursun Türkiye'de GDO'lu ürünün bulunup bulunmadığı da ayrı bir tartışma konusu haline geldi.

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika ülkeleri ve bazı Afrika ve Asya ülkelerinde GDO'lu tarım yapılıyor. Buralardan gelen ithal ürünler GDO'lu olma riskini taşıyor. GDOr çoğunlukla mısır, soya, pamuk ve kanolada görülüyor.

Bu ürünlerin ithalatında GDO'lu ürünün ülkeye girebileceği ihtimali düşünülürken GDO yanlısı ve karşıtı uzmanlar Türkiye'de GDO'lu ürün olmadığı konusunda hemfikir.

GDO Nedir?
GDO açılımı itibariyle genetiği değiştirilmiş organizma demektir. Tarımsal gelişmeler ile meydana çıkan GDO'lar bitkilerin genetiği değiştirilerek elde ediliyor. GDO sadece bitki genlerinden değil bitki ve hayvan genlerinden birleştirilerek de elde edilebiliyor. Ortaya çıkış amacı ise ilerleyen insan nüfusuna karşılık fazla gıda elde edilmesi. GDO karşıtları da bunun ticari bir pazar olduğunu, insan sağlığını kötü yönde etkilediğini düşünerek karşı çıkıyor.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)