1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Doktorlar Artık Hasta Seçebilecek

İstanbul'da tartıştığı hastayı listesinden çıkarmak isteyen aile hekiminin talebini mahkeme haklı buldu.

26-07-2012 08:06 Doktorlar Artık Hasta Seçebilecek

Türkiye genelinde Aile Hekimliği uygulaması artık sisteme oturdu gibi fakat uygulamada sadece hastalar istemediği doktorunu değiştirebiliyorlardı. Ancak aynı durum doktorlar için söz konusu değildi. İstanbul'da yaşanan bir olay neticesinde mahkeme doktora seçme hakkını verdi. İl Sağlık Müdürlüğü karara itiraz edebilir. Ancak Danıştay onadığı takdirde karar kalıcı olacak.

Aile hekimi Dr. Alev Doğan hastası Ahmet Yavaş'ın taleplerini geri çevirince tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmaya rağmen Yavaş tedavi olmak için Dr. Doğan'a gitmeyi sürdürdü. Müdürlüğe başvurarak hastasının değişmesini isteyen Doğan'a Müdürlük, "Hakaret var ise savcılığa başvur" yanıtını verdi. Bunun sonucunda İstanbul Tabipler Odası, müdürlük aleyhinde davada bulundu. Açılan davada Dr. Doğan haklı bulundu.

Mahkeme gerekçe olarak "Hekimler, mesleki veya şahsi sebeplerle hastaya bakmayı reddedebilir, tedaviyi bitirmeden hastasını bırakabilir. Ancak bu gibi hallerde tedavisinin aksamaması için hastasına zamanında bilgi vermesi şarttır" dedi.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)