1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Buzlu Dondurma Sağlıklı mı?

Çocukların, hatta bebeklerin büyük merak duyduğu buzlu dondurmalar çocuklarımıza yedireceğimiz kadar güvenli mi? Sütlü ve meyveli çeşitleri bulunan buzlu dondurmalar yeterince sağlıklı mı?

30-07-2012 11:09 Buzlu Dondurma Sağlıklı mı?

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özdemir, üretimi yapılan her dondurmanın sağlıklı olmadığını belirterek, halkın sağlık açısından tehlikesiz dondurma yemesi gerektiğini vurguladı.

Dondurmada sağlık skandalını ortaya çıkaran ana etmenin dondurmanın yeterince pastörize olup olmaması ile alakalı olduğunun altını çizen Özdemir, yeterince ısıl işlem görmeyerek pastörize olmayan dondurmalardan halkın kaçınması gerektiğini vurguladı. Tüketilen dondurmada buz parçacığı kalmamasının önemli olduğunu vurgulayan öğretim üyesi, "Yeterince homojenize olmayan dondurmalarda buz parçacığı kalır. Bu da önemli boğaz hastalıklarına neden olur" dedi.

Özellikle buz parçacığı içeren buzlu dondurmaların bilhassa çocukların sağlığında önemli rol oynadığını belirten Özdemir, "Dondurma adı altında buz satıyorlar. Oysa dondurmanın sağlıklı olması için buz parçacığı içermemesi lazım. Dondurma önemli bir süt besin kaynağımız" dedi. Özdemir merdiven altı üretimlerin ise tamamen sağlıksız olduğunu vurgulayarak, uzak durulması gerektiğini söyledi.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)