1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Arthrotec ve Cytotec Düşük Yapma Amacıyla Kullanılmasın Diye...

Sağlık Bakanlığı Arthrotec ve Cytotec isimli Misoprostol içeren ilaçları düşük yapam amacıyla kullanılmasın diye eczanelerden toplatıyor.

21-07-2012 22:19 Arthrotec ve Cytotec Düşük Yapma Amacıyla Kullanılmasın Diye...

Ali Raif İlaç etiketli Cytotec 200 mcg 28 Tablet ve Pfizer İlaç etiketli Arthrotec 50 mg 20 Tablet ve Arthrotec 75 mg 10 Tablet, kişilerin bu ilacı bilerek düşük yapma amacıyla kullandığı iddiaları üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından eczanelerden toplatılıyor.

Fiyatları 7.75 TL ile 9.97 TL arasında olan, Misoprostol etken maddesine sahip bu ilaçlar bundan böyle sadece doktor kontrolünde ve hastane eczanelerinden temin edilebilecek.

Misoprostol Nedir?
Kullanımı ABD'de de tartışmalara yol açan misoprostol maddesi, gebe annenin düşük yapmasına neden olabiliyor. Maddeye ilişkin Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yapılan sınıflandırmada da, madde "X" kategorisinde bulunmaktadır. Gebelik Kategorisi X'in anlamı ise; fetüs (anne karnındaki bebek) için çok büyük risk taşıdığı, bu anlamda kanıtlar bulunduğu ve de gebelerde oluşabilecek zararların yararlarından kesinlikle fazla olduğu anlamını taşımaktadır.

Diğer taraftan mide ve eklemlere bağlı rahatsızlıkları nedeniyle bu ilaçları kullanmakta olan hastaların ise, ortaya atılan iddialar sonrası alınan bu karar nedeniyle artık ilaca ulaşmakta sıkıntı çekeceği bir gerçek.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (5:3:1)