1. Ana Sayfa
 2. İlaç Bul
 3. İlaç Fiyatları
 4. ATC Kodu
 5. Sağlık Haberleri
 6. Etkin Madde
 7. İlaç Firmaları
 8. Tıp Terimleri
 9. Active Ingredients

Antidepresan Kullanımı Hızla Artıyor

Prof. Dr. Nazan Aydın çarpıcı gerçeği açıkladı. Antidepresan kullanımı son 9 yılda %160 arttı.

19-11-2012 09:54 Antidepresan Kullanımı Hızla Artıyor

Türkiye'de ilaç kullanımı geçen her yıl büyük bir artış gösteriyor. Bu artışlarda önemli bir yeri olan antidepresanların da kullanımının her geçen yıl yükseldiği rakamlarla belirlendi.

Psikofarmakoloji Derneği'nin Yürütme Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Nazan Aydın yıllar itibariyle Türkiye'de antidepresan kullanımı rakamlarını açıkladı. Ülkemizde 2003 yılında 14 milyon 238 bin kutu antidepresan kullanılırken, 2008 yılında 31 milyon 302 bin, 2010 yılında 34 milyon 2012 yılında ise 36 milyon 881 bin kutu antidepresan kullanımı gerçekleştiğini belirten Prof. Dr. Nazan Aydın bu durumun, ülkenin neredeyse yarısının antidepresan kullandığı olarak yorumlanabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Nazan Aydın antidepresan ilaçları en çok yazan sağlık çalışanlarını ise sırasıyla aile hekimleri, pratisyen hekimler, psikiyatristler ve nörologlar olduğunun altını çizerken reçetesiz olarak ta satılan bu ilaçların kişilerin kendini mutsuz hissettiğinde yakınlarının tavsiyesiyle antidepresan kullanımına yönelebildiklerini belirtiyor.

Prof. Dr. Haluk Savaş ise depresyonla ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre toplumlarda her 5 kişiden birinin depresyona gireceğinin beklendiğini, 2020 yılında en fazla iş gücü kaybına neden olan rahatsızlığın depresyon olacağını belirtiyor.

Ne İlacı?
 1. Acnelyse Sivilce Kremi
 2. Acnegen Sivilce İlacı
 3. Apranax Fort Ağrı Kesici
 4. Aspirin Ağrı Kesici
 5. Benexol B12 Vitamini
 6. Champix Sigara Bırakma
 7. Cipralex Antidepresan
 8. Euthyrox Tiroid Bezi
 9. Fucidin Pomad
 10. Majezik Ağrı Kesici
 11. Metpamid Sindirim
 12. Nicotinell Sigara Bırakma
 13. Nimes Ağrı Kesici
 14. Tetradox Antienfektif
 15. Vicks VapoRub Solunum
 16. Wellbutrin Antidepresan
 17. Yazz Doğum Kontrol Hapı
 18. Zyprexa Antipsikotik
 19. Büyük, Küçük Tansiyon
 20. Kalp Atışı Kaç Olmalı?
 21. Kolanın Zararları
ilaç Listesi | sporzip | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - ilaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlğı'nın' "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2019 ilacTR.com (12:9:1)