Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon

Kan ve Kan Yapıcı Organlar - Anemi (Kansızlık) İlaçları - Demir Eksikliği İlaçları - Demir Trivalan (oral) - Demir Protein Süksinilat

İlaç Bilgileri
İlaç Adı:Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon
Firma:Abdi İbrahim İlaç
Etkin Madde:Demir Protein Süksinilat
ATC Kodu:B03AB09
Kamu Kodu:A02992
Barkod:8699514655657
Fiyatı:135,30 TL
Reçete Tipi:Normal Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

İlaç Sınıflandırması

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon Endikasyonları

Ferplex 40 mg, yetersiz beslenme, malabsorbsiyon, hamilelik ve kan kayıplarından ileri gelen demir eksikliği anemilerinde koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılır. Hamileliğin ilk üç ayında demir, uygun bir diyetle yeterince sağlanabilmekte ise de, ikinci ve üçüncü trimesterde vücudun artan gereksinmeleri karşısında, demir suplemanlarına genellikle ihtiyaç vardır.

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon Yan Etkileri

Demir preparatlarının oral kullanımı ile birlikte dışkı genellikle siyah bir renk alır. Bunun
sebebi absorbe olmayan demir olup zararsız bir durumdur.
Konstipasyon ve diyare görülebilir. Yüksek dozlarda demir sülfid oluşumuna bağlı olarak
idrar rengi koyulaşabilir. Nadiren karın ve mide ağrısı, kramp görülebilir.

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon Doz Aşımı

Yüksek dozda alınan demir preparatları nekrozla birlikte kanamalı gastroenterite yol açar. Ipeka şurubu ile emesis oluşturulup; hasta kamatoz ise sodyum bikarbonatla lavaj yapılır. Sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanmalı, ve asidoz için i.v. sodyum bikarbonat uygulanır. Antidotu deferoksamindir. Şiddetli vakalarda yavaş i.v. enjeksiyon şeklinde uygulanır.

Ferplex 40 mg Fiyatı

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı İEGM (TİTCK) tarafından 14.01.2024 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 135,30 TL dir. Abdi İbrahim İlaç firması tarafından satışa sunulan 8699514655657 barkod numaralı bu ilaç Orijinal/Jenerik/Yirmi Yıllık sınıflandırmasında Orijinal ilaç sınıfındadır.

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon ilacının Kategorisi

Kan ve Kan Yapıcı Organlar - Anemi (Kansızlık) İlaçları - Demir Eksikliği İlaçları - Demir Trivalan (oral) - Demir Protein Süksinilat

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon Formülü

Her bir Ferplex Oral Solüsyon (15 ml) etken madde olarak; 40 mg Fe+3 (üç değerli demir)'e eşdeğer miktarda demir proteinsuksinilat; tadlandırıcı olarak sorbitol ve sodyum sakkarin; koruyucu olarak metil ve propil paraben, koku verici olarak vişne esansı içerir.

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon Farmakolojik Özellikleri

Farmakodinamik Özellikler:
Demir, hemoglobin oluşumunda rol alan ve buna bağlı olarak da kanın oksijen taşıma kapasitesi için yeterli miktarda alınması gereken, esansiyel bir komponenttir. Demir ayrıca miyoglobin üretiminde de benzer bir fonksiyona sahip olmanın yanı sıra birçok esansiyel
enzim için de bir kofaktördür.
Demir proteinsuksinilat, demir III iyonlarının proteik bir taşıyıcı olan kazeine bağlı olduğu, yarı sentetik bir bileşiktir. Asit ortamda çözünmediğinden demir iyonlarının midede serbest hale geçmesi söz konusu değildir. Bu özelliği ile diğer demir preparatlarından farklı olarak gastrik tolerans önemli ölçüde artmış olup, mukozanın tahrişine bağlı olarak ortaya çıkabilecek bulantı, mide yanması gibi yan etkilerin görülme ensidansı son derece düşüktür.
Hem demir proteinsuksinilat'ın sudaki çözünülürlüğü pH = 6.5'un üzerinde arttığından hem de duodenumdaki pankreatik enzimlerin proteik kompleksi parçaladığından, absorbsiyon sağlanmış olur.

Farmakokinetik Özellikler:
Demir proteinsuksinilat, başlıca duodenum ve proksimal çekumdan absorbe olur. Demir eksikliği olmayan bireylerde alınan demirin % 3 ile 10'u absorbe olurken, demir eksikliğinde bu oran, yetersizlikle orantılı olarak, % 20-30'lara erişir. Gıdalarla birlikte alındığında absorbsiyonu, boş midedekine kıyasla ½ ile 1/3 oranında azalır. Hemoglobin'e bağlanma oranı yüksektir.
Demirin itrahı için herhangi bir fizyolojik sistem bulunmamakla birlikte deri, saç ve tırnaklardan; feçes, terleme, anne sütü (0.5 ' 1 mg/gün), menstral kanama ve idrarla düşük miktarlarda bir kayıp söz konusudur. Ortalama günlük kayıp, erkekler ve postmenopozal kadınlarda 1 mg; premenopozal kadınlarda ise 1.5 mg'dır.

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon Kontrendikasyonları

Hemokromatosis, hemosiderosis ve demir eksikliğine bağlı olmayan diğer anemik koşullarda (örneğin thalassemia gibi) kullanılmamalıdır.

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon Uyarılar

Aşağıdaki Durumlarda Kullanımı Dikkatle Değerlendirilmelidir :

Alkolizm, hepatit, aktif infeksiyon durumlar, enterit, kolit, divertikülit ve ülseratif kolit, gibi intestinal sistemin enflamatuvar durumları, pankreatit ve peptik ülser.

Gebelik ve Laktasyonda kullanım: Gebelik kategorisi A'dır. Hamileliğin ilk üç ayında demir, uygun bir diyetle yeterince sağlanabilmekte ise de, ikinci ve üçüncü trimesterde vücudun artan gereksinmeleri karşısında demir süplemanlarına genellikle ihtiyaç vardır ve bu ihtiyaç tüm laktasyon döneminde de devam etmektedir.

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Ferplex 40 mg kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.

Ferplex 40 mg 15 ml Süspansiyon Etkileşimleri

Uzun süre üç değerli demirle birlikte alkol kullanımı demirin absorbsiyonunu ve karaciğerde depolanmayı arttıracağından toksisite doğurabilir. Karbonatlar veya magnezyum trisilikat içeren antiasitler; kahve, yumurta veya bikarbonat, karbonat, oksalat veya fosfat içeren gıda veya ilaçlar ile tannik asit içerdiğinden dolayı çay ve diyetsel lif içeren yiyeceklerle birlikte demir çözünmeyen kompleksler oluşturacağından absorbsiyon azalabilir. Demir suplemantasyonuna yukarıda sözü edilen gıda veya ilaçlardan 1 saat önce veya 2 saat sonra devam edilmesi gerekmektedir.

Demir penisillaminin etkisini azaltacağından ve gerekli olduğu durumlarda her iki ilacın kullanımı arasında 2 saatlik bir interval bulundurulmalı veya demir alımına kısa intervallerle devam edilmelidir. Tetrasiklinler ile birlikte her iki ilacın da absorbsiyonu ve sonuçta terapötik etkileri azalır. E vitamini demir yetersizliği anemisi olan hastalarda hematolojik cevabın gecikmesine neden olabilir; yüksek dozlarda demir, vücudun E vitamini gereksinimini arttırabilir, her iki ilacı birlikte kullanan hastaların gözlenmesi önerilir.


* Diyagnostik Test Sonuçları ile Etkileşmeler
Ortotoluidin test sonuçları ile yanıltıcı pozitif sonuçlar verir. Demir suplemanları ayrıca, Tc 99 m- ile işaretli diyagnostik ajanların kemikte tutuluşunun azalmasına yol açar. Dışkının rengini siyaha boyadığından dışkıda kan aranmasını zorlaştırır.