Mirena Spiral (Rahim İçi Sistem)

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları - Diğer Jinekolojik İlaçlar - Hamilelik (Gebelik) Önleyici İlaçlar - Rahim İçi Sistem - Progestagenli Plastik IUD

İlaç Bilgileri
İlaç Adı:Mirena Spiral (Rahim İçi Sistem)
Firma:Bayer İlaç
Etkin Madde:Levonorgestrel
ATC Kodu:G02BA03
Kamu Kodu:A05051
Barkod:8699546326716
8699545326175
Fiyatı:1.354,38 TL
Reçete Tipi:Normal Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

İlaç Sınıflandırması

Mirena Spiral (Rahim İçi Sistem) Endikasyonları

Mirena Spiral, levonorgestrel etkin maddesi içerir ve aşağıda belirtilen durumlarda kullanılır.
• Bir doğum kontrol yöntemi olarak gebeliği önlenmesi,
• Nedeni bilinmeyen artmış adet kanamalarında,
• Estrogen tedavisi sırasında rahim iç tabakasının kalınlaşmasının önlenmesi amacıyla kullanılır.

Mirena Spiral takıldıktan sonra rahmin içine levonorgestrel hormonu salgılar. "T" şeklinde bir rahim içi sistemi olan Mirena'nın "T" şeklinde olmasının nedeni sistemi rahmin şekline uydurmaktır. "T" gövdenin dikey kolunda levonorgestrel bulunur.

Mirena Spiral (Rahim İçi Sistem) Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi Mirena kullanımı ile de bazı yan etkiler (zararlar) görülebilir.
Çok ciddi yan etkileri:
• İç genital organların enfeksiyonu
• Rahim iç tabakası iltihabı
• Rahim ağzı iltihabı
• Rahimde yırtılma
Bu yan etkilerin hepsi kadın doğum muayenesi esnasında tespit edilebilir çok ciddi yan etkilerdir. Bu durumlar acil tıbbi müdahala gerektirebilir.

Hafif yan etkileri:
Adet sancısı, alt karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı, cinsel istekte azalma, depresif duygu durum, duygu durum değişikliği, dış genital organların enfeksiyonu, dışarı atılma, egzema, karında şişlik, karın ağrısı, kıllanma, kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, kilo artışı, meme ağrısı, memede hassasiyet, migren, ödem, saç dökülmesi, sırt ağrısı, sinirlilik, sivilce ve vajinal akıntı.

Mirena spiral kilo aldırır mı?
Levonorgestrel etkin maddesi içeren Mirena'nın hafif yan etkileri arasında kilo artışı da vardır. Bu yan etki "yaygın" sınıfında olup yaşanma sıklığı %1'den fazla, %10'dan azdır.

Ağrı yapar mı?
Alt karın ağrısı, baş ağrısı, karın ağrısı, meme ağrısı, migren ve sırt ağrısı gibi ağrı yapıcı hafif yan etkileri vardır. Baş ağrısı, karın ağrısı, sırt ağrısı, alt karın ağrısı ve meme ağrısının yaşanma sıklığı %1'den fazla, %10'dan azdır. Migren ile ise %0,1'den fazla, %1'den az karşılaşılır.

Mirena Spiral Fiyatı

Mirena Spiral (Rahim İçi Sistem), ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı İEGM (TİTCK) tarafından 25.07.2023 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 1.354,38 TL dir. Bayer İlaç firması tarafından satışa sunulan 8699546326716 barkod numaralı bu ilaç Orijinal/Jenerik/Yirmi Yıllık sınıflandırmasında Orijinal ilaç sınıfındadır.

Mirena Spiral (Rahim İçi Sistem) ilacının Kategorisi

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları - Diğer Jinekolojik İlaçlar - Hamilelik (Gebelik) Önleyici İlaçlar - Rahim İçi Sistem - Progestagenli Plastik IUD

Mirena Spiral (Rahim İçi Sistem) Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Mirena Spiral kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.