Enfluvir 75 mg 10 Kapsül

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar - Sistemik Antiviral İlaçlar - Virüslere Karşı Direkt Etkili İlaçlar - Neuraminidaz İnhibitörleri - Oseltamivir Fosfat

İlaç Bilgileri
İlaç Adı:Enfluvir 75 mg 10 Kapsül
Firma:Atabay İlaç
Etkin Madde:Oseltamivir Fosfat
ATC Kodu:J05AH02
Kamu Kodu:A12099
Barkod:8699717150027
Fiyatı:111,27 TL
Reçete Tipi:Normal Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

Enfluvir 75 mg 10 Kapsül Endikasyonları

Enfluvir 75 mg, yetişkinler, ergenler, çocuklar ve 2 haftadan büyük yenidoğanlarda grip (influenza) salgını sırasında tedavi için kullanılır. 2 haftadan büyük yenidoğanlarda tedaviye grip belirtilerinin görüldüğü ilk 2 gün içinde başlanmalıdır.

Enfluviraynı zamanda yetişkinler, ergenler, çocuklar ve 1 yaş veya üstündeki bebeklerde grip (influenza) salgını sırasında gribin önlenmesi için kullanılır.

Enfluvir etkin maddesi oseltamivir’dir. ENFLUVİR “nöraminidaz inhibitörleri” denen bir ilaç grubuna dahildir. Bu ilaçlar grip virüsünün vücudun içinde yayılmasını engeller. Bu ilaçlar, grip virüsü enfeksiyonu belirtilerini dindirir veya engeller.

Enfluvir, erken doğan (prematüre) ve 2 haftalıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.

Enfluvir size gribi (influenza) tedavi etmek amacıyla reçete edilmiştir. Grip belirtileri gösterdiğinizde ve grip virüsünün toplumda yaygın görüldüğü durumlarda kullanılabilir. Diğer zamanlarda aşağıda listelenen şekilde kullanılabilir:

• Enfluvir gribi önlemek amacıyla reçete edilir. Grip olan biriyle temasta bulunduysanız Enfluvir kullanılabilir. Bu kullanım için genellikle duruma göre karar verilir.
• Enfluvir, istisnai durumlarda önleyici tedavi olarak reçete edilir. Örneğin, mevsimsel grip aşısı yeterli korumayı sağlamadığında ve grip salgını (küresel grip salgını) varsa Enfluvir kullanılabilir.

Enfluvir, grip salgını sırasında, 1 yaşından küçük bebeklerde gribi tedavi etmek amacıyla, sadece geçici süreyle, salgın esnasında, bir doktor önerisiyle veya bir doktorun gözetiminde kullanılması şartıyla kullanılır. Doktorlar, bebeğin bu ilaçtan uygun fayda sağladığından emin olmak için, bu yaştaki bebeklerde Enfluvir'i kullanıp kullanmamak konusunda, grip virüsünün sebep olduğu hastalığın şiddeti ve bebeğin sağlık durumuna dayanarak karar verir.

Grip, bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyondur. Gribin belirtileri sıklıkla ateşin ani yükselmesi (>37.8°C), öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı, baş ağrısı, kas ağrıları ve aşırı bitkinliktir. Bu belirtiler aynı zamanda diğer hastalıklar nedeniyle de oluşabilir. Gerçek grip enfeksiyonları yalnızca toplumda grip virüslerinin dolaştığı yıllık salgın dönemlerinde ortaya çıkar. Bu salgın dönemi dışında, grip benzeri belirtiler, genellikle başka enfeksiyonlar veya hastalıklar nedeniyle oluşur.

Enfluvir Fiyatı

Enfluvir 75 mg 10 Kapsül, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı İEGM (TİTCK) tarafından 11.07.2022 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 111,27 TL dir. Atabay İlaç firması tarafından satışa sunulan 8699717150027 barkod numaralı bu ilaç Orijinal/Jenerik/Yirmi Yıllık sınıflandırmasında Jenerik ilaç sınıfındadır.

Enfluvir 75 mg 10 Kapsül Etkin Maddesi

Enfluvir ilacının etkin maddesi olan Oseltamivir, orjinal ismiyle Oseltamivir maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 196618-13-0 olup, molekül ağırlığı 312.40452 g/mol, formülü ise C16H28N2O4 dir. Oseltamivir maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi C'dir, bu etkin madde bulunan ilaçlar ağız yoluyla alınır.


Enfluvir ilacının ana etkin maddesi Oseltamivir için Kimyasal Yapı Resmi:
Enfluvir 75 mg 10 Kapsül (Oseltamivir) Kimyasal Yapısı (2 D)Enfluvir 75 mg 10 Kapsül (Oseltamivir) Kimyasal Yapısı (3 D)

Enfluvir 75 mg 10 Kapsül ilacının Kategorisi

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar - Sistemik Antiviral İlaçlar - Virüslere Karşı Direkt Etkili İlaçlar - Neuraminidaz İnhibitörleri - Oseltamivir Fosfat

Enfluvir 75 mg 10 Kapsül Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Enfluvir kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.