Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları - Ürolojik İlaçlar - İyi Huylu Prostat Büyümesi İlaçları - Testosterone-5-alpha Reductase İnhibitörleri - Dutasterid

İlaç Bilgileri
İlaç Adı:Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül
Firma:Glaxo SmithKline İlaç
Etkin Madde:Dutasterid
ATC Kodu:G04CB02
Kamu Kodu:A01055
Barkod:8699522196906
Fiyatı:164,12 TL
Reçete Tipi:Beyaz Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

İlaç Sınıflandırması

Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül Endikasyonları

Avodart ilacı dihidrotestosteron üretimini azaltarak etki eder. Dihidrotestosteron üretiminin azaltılması prostatı küçültmeye ve prostat büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerin giderilmesine yardımcı olur. Avodart kullanımı ile idrar akışının tamamen bloke olması hastalığı olan akut üriner retansiyon riskini azaltır.

Avodart ayrıca büyümüş prostata bağlı görülen belirtilerin tedavisi için kullanılan tamsulosin etkin maddeli bir ilaçla birlikte de kullanılabilir.

Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül Yan Etkileri

Dutasterid etken maddeli Avodart'ın kullanımı ile, tüm ilaçlarda olabildiği gibi bazı yan etkiler görülebilir.

Avodart kullanımı ile görülebilen yan etkiler şu şekildedir;

10.001 hastadan daha az kişide görülen çok seyrek yan etkileri:
• Kabarık ve kaşıntılı döküntü, kollaps, bazen nefes almayı zorlaştıran yüzde veya dudaklarda şişme gibi allerjik reaksiyonlar.

Bu yan etkiler çok ciddi yan etkiler olup, biri ya da birkaçıyla karşılaşmanız durumunda hemen doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.

10.000 hastadan 1 ila 10 hastada görülebilen seyrek yan etkileri:
• Kelleşme (özellikle vücut tüylerinin dökülmesi) ya da kıllanma

100 hastadan 1 ila 10 hastada görülebilen yaygın yan etkileri:
• Boşalmada zorlanma
• Cinsel istek azalması
• İktidarsızlık
• Meme büyümesi ya da hassasiyeti
• Tamsulosin etken maddeli bir ilaç ile alındığında sersemlik.

Avodart Fiyatı

Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı TİTCK tarafından 09.06.2024 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 164,12 TL dir.

Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül Etkin Maddesi

Avodart ilacının etkin maddesi olan Dutasterid, orjinal ismiyle Dutasteride maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) - olup, molekül ağırlığı 528.529719 g/mol, formülü ise C27H30F6N2O2 dir. Dutasterid maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi X'dir, bu etkin madde bulunan ilaçlar ağız yoluyla alınır.

Avodart ilacının ana etkin maddesi Dutasterid için Kimyasal Yapı Resmi:
Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül (Dutasterid) Kimyasal Yapısı (2 D)Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül (Dutasterid) Kimyasal Yapısı (3 D)

Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül ilacının Kategorisi

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları - Ürolojik İlaçlar - İyi Huylu Prostat Büyümesi İlaçları - Testosterone-5-alpha Reductase İnhibitörleri - Dutasterid

Avodart 0.5 mg 30 Yumuşak Kapsül Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Avodart kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.