Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet

Kas İskelet Sistemi - Antienflamatuar ve Antiromatikler - Steroid Olmayan İlaçlar (nonsteroid) - Propiyonik asit türevleri - Deksketoprofen
İlaç Bilgileri
Firma:Abdi İbrahim İlaç
Etkin Madde:Deksketoprofen Trometamol
ATC Kodu:M01AE17
Kamu Kodu:A12450
Barkod:8699514091332
Menşei:Yerli
Fiyatı:7.51 TL (Karşılaştır)
Reçete Tipi:Normal Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet Endikasyonları

Rastel ilacı NSAİİ grubunda yer alan bir ağrı kesici ilacıdır. Rastel 18 yaş ve üzeri kişilerde görülen kas iskelet sistemi ağrıları, dismenore olarak adlandırılan adet dönemi ağrıları ve diş ağrılarının semptomatik (nedenlere yönelik değil, sonuçlara yönelik tedavi) tedavisinde kullanılmaktadır.

Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi Deksketoprofen Trometamol etkin maddeli Rastel kullanımı ile de bazı yan etkiler görülebilir.

Yaygın yan etkileri;
• Hazımsızlık gibi sindirim sorunları
• İshal
• Karın ağrısı
• Mide bulantısı ve/veya kusma

Yaygın olmayan yan etkileri;
Ağrı, ağız kuruluğu, ateş ve titreme hissi, baş dönmesi, baş ağrısı, çarpıntı, deri döküntüsü, genel keyifsizlik hissi, kabızlık, kızarma, mide sorunları, sersemlik hali, sinirlilik, şişkinlik, uyuklama hali, uyku düzensizliği ve yorgunluk hali.

Seyrek yan etkileri;
Akne, adet düzensizliği, anormal karaciğer fonksiyonu testleri, bayılma, çok yavaş nefes alıp verme, duyularda anormallik, kan kusma veya siyah dışkı belirtileri olan peptik ülser delinmesi/kanaması, kaşıntılı döküntü, iştah kaybı, sırt ağrısı, su tutulumu ve ayak bilekleri gibi gövdeden uzak bölgelerde şişlik, sık tuvalete gitme, peptik ülser, prostat sorunları, terleme artışı ve yüksek kan basıncı (hipertansiyon).

Çok seyrek yan etkileri;
Anafilaktik reaksiyon (alerji olunan maddelere karşı verilen ani duyarlıkık), ağız - cilt - göz ve genital bölgelerde açık yaralar, böbrek sorunları, bulanık görme, düşük kan basıncı, deride hassasiyet, hızlı kalp atışı, ışığa duyarlılık, kaşınma, kulak çınlaması, kanda akyuvar hücre sayısının düşük olması ve kan pulcuklarının azlığı, karaciğer hücresi hasarı, nefes darlığı, yüzde veya dudaklar ile boğazda şişme, hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefessiz kalma ve pankreasta iltihaplanma.

Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet Kullanımı

Rastel bir miktar su ile içerek alınır. Doktorunuz günde ne kadar ve hangi aralıklarla Rastel kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Rastel genellikle 8 saat arayla 25 mg'lık birer tablet olmak üzere günde 3 kez toplam 75 mg'ı geçmeyecek şekilde kullanılır.

Ağrınızın şiddetli olması durumunda ve ağrının daha hızlı rahatlaması gerekiyorsa yemeklerden 30 dakika önce aç karnına alarak ilacın emilimi kolaylaştırılabilir ve biraz daha hızlı etki göstermesi sağlanabilir. İlaçların tok karnına alınmasının mide ve barsaklarda görülebilecek yan etkilerin azaltılmasına katkısı olabileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarda Kullanımı
Rastel 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda Kullanımı
Yaşlı hastalarda günlük 2 tablet (50 mg) doz ile tedaviye başlanılmalıdır. İlacın iyi tolere edilmesi halinde genel günlük kullanım dozu olan 75 mg'a (3 tablet) çıkarılabilir.

Hamilelerde Kullanımı
Rastel, hamileliğin 3'üncü 3 aylık dönemi olan 7, 8 ve 9'uncu aylarında kullanılmamalıdır. Çok gerekli olmadığı sürece hamileliğin ilk 6 aylık bölümünde de kullanmamak en doğru seçimdir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Emzirme Döneminde Kullanımı
Laktasyon dönemindeki emziren anneler kullanmamalıdır.

Rastel Fiyatı

Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı İEGM (TİTCK) tarafından 30 Temmuz 2015 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 7.51 TL dir. Abdi İbrahim İlaç firması tarafından satışa sunulan 8699514091332 barkod numaralı bu ilaç Orijinal/Jenerik sınıflandırmasında Jenerik ilaç sınıfındadır.

Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet Etkin Maddesi

Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet ilacının etkin maddesi olan Deksketoprofen, orjinal ismiyle Dexketoprofen maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 22161-81-5 olup, molekül ağırlığı 254.28056 g/mol, formülü ise C16H14O3 dir. Deksketoprofen maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi ?'dir, bu etkin madde bulunan ilaçlar ağız ve enjeksiyon yollarından biriyle alınır.

Rastel ilacının ana etkin maddesi Deksketoprofen için Kimyasal Yapı Resmi:
Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet (Deksketoprofen) Kimyasal Yapısı (2 D) Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet (Deksketoprofen) Kimyasal Yapısı (3 D)

Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet İlacının Kategorisi

Kas İskelet Sistemi - Antienflamatuar ve Antiromatikler - Steroid Olmayan İlaçlar (nonsteroid) - Propiyonik asit türevleri - Deksketoprofen

Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Rastel kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.

Tüm Formlardaki Rastel Eşdeğerleri (Muadilleri)

Sıraİlaç Adı
1 -Arveles 25 mg 20 Tablet
2 -Arveles 25 mg 30 Tablet
3 -Arveles 50 mg/2 ml 10 Ampül
4 -Arveles 50 mg/2 ml 20 Ampül
5 -Arveles 50 mg/2 ml 6 Ampül
6 -Darkin 25 mg Ağızda Dağılan 20 Tablet
7 -Deksalgin 12.5 mg/1 g 60 g Jel
8 -Deksalgin 25 mg 20 Tablet
9 -Deksalgin 50mg/2ml Enjektabl Cözelti İçeren 6 Ampul
10 -Dex-Forte 50 mg 30 Tablet
11 -Dexday 50 mg 20 Efervesan Tablet
12 -Dexday 50 mg 30 Efervesan Tablet
13 -Dexfull SR 75 mg 10 Tablet
14 -Dexiren 25 mg 20 Tablet
15 -Dexiren 50 mg/2 ml 6 Ampül
16 -Dexmol 12.5 mg 20 Efervesan Tablet
17 -Dexmol 12.5 mg 30 Efervesan Tablet
18 -Dexmol 25 mg 20 Efervesan Tablet
19 -Dexmol 25 mg 30 Efervesan Tablet
20 -Dexofen 25 mg 20 Tablet
21 -Dexpro 25 mg 20 Tablet
22 -Elektra 25 mg 20 Tablet
23 -Elektra 50 mg/2 ml 6 Ampül
24 -Grot 50 mg/2 ml 6 Ampül
25 -Ketavel 25 mg 20 Tablet
26 -Ketavel 50 mg 20 Tablet
27 -Ketavel 50 mg/2 ml 6 Ampül
28 -Ketavel Jel % 1.25 60 g
29 -Ketesse 25 mg 20 Tablet
30 -Ketesse 50 mg/2 ml 10 Ampül
31 -Ketesse 50 mg/2 ml 20 Ampül
32 -Ketesse 50 mg/2 ml 6 Ampül
33 -Ketesse Ağrı Kesici 25 mg 30 Tablet
34 -Leodex 25 mg 20 Saşe
35 -Leodex 25 mg 20 Tablet
36 -Leodex 50 mg/2ml 6 Ampül
37 -Leodex Jel %1.25 60 g
38 -Longdex XR 75 mg 10 Tablet
39 -Metadem 50 mg/2 ml 6 Ampül
40 -Rastel 25 mg 20 Çentikli Tablet
41 -Rastel 50 mg/2 ml 6 Ampül
42 -Redagon 25 mg 20 Tablet
43 -Sepremil 50 mg/2 ml 6 Ampül
44 -Sertofen 25 mg 10 Tablet
45 -Sertofen 25 mg 20 Tablet
46 -Sertofen 50 mg/2 ml 6 Ampül
47 -Sertofen Jel %1.25 60 g
48 -Vanceryl 25 mg 20 Tablet
49 -Varles 25 mg 20 Tablet
50 -Varles 50 mg 20 Tablet
51 -Velores 25 mg 20 Tablet
Rastel
Rastel
© Abdi İbrahim İlaç


İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - İlaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com