1. Ana Sayfa
  2. İlaç Bul
  3. İlaç Fiyatları
  4. ATC Kodu
  5. Sağlık Haberleri
  6. Etkin Madde
  7. İlaç Firmaları
  8. Tıp Terimleri
  9. Active Ingredients

Göz Damlası ve Astım Spreyi Orucu Bozmaz

Oruç tutacak göz ve astım hastaları tedavilerine oruç tutarken de devam edebilir.

19-07-2012 18:33 Göz Damlası ve Astım Spreyi Orucu Bozmaz

Yarından itibaren başlayacak Ramazan ayı ile birlikte göz damlası kullanan ve astım rahatsızlığı olan kişiler, damla ve spreylerini oruç tutsalar dahi aynen kullanmaya devam edebilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 14 Ekim 2002'de yapmış olduğu resmi açıklama da gösteriyor ki bu ilaçlar orucu bozmuyor. Kurumun göz doktorlarından edindiği ve paylaştığı bilgiye göre göze damlatılan ilaç 1 ml'nin 1/20'si yani 50 mikrolitre. Bunun bir kısmının gözün kırpılması sonrası dışarı da atıldığını belirten uzmanlar, göz ile burun boşluğu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yolu ile emilerek vücuda alındığı ancak yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının sindirim kanalına ulaşabilme ihtimalinin olduğunu söylüyorlar. Ayrıca astımlı hastaların ağızlarına sıktığı spreyin de ağız içerisinde emilerek yok olacak seviyede az olması ve de ağza alınan suyun yutulmadıkça orucu bozmayacağı bilgisi ile de bu spreylerin orucu bozmayacağı belirtildi.

Uzmanlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapmış olduğu açıklamaları da hatırlatarak, göz damlası ve astım spreyi kullanan ve oruç tutacak kişilerin tedavilerini aksatmaması gerektiğini söylüyor.Yorum Ekleyebilirsiniz

  1. Gelecekte Körlük Tedavisi Hayal DeğilGelecekte Körlük Tedavisi Hayal Değil ABD'de yapılan bir araştırma da iğne ile, kör olan fare tedavi edildi.
  2. Çağın Yeni Göz HastalığıÇağın Yeni Göz Hastalığı Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom hastalığını ve korunma yollarını Op. Dr. Burcu Usta Uslu anlattı.
İlaç Rehberi | İlaç TR | İlaç Listesi | ICD 10 | A to Z | Hakkımızda | İletişim | -- enerji

Aradığınız ilaç bilgileri ilactr.com da - İlaç TR'de hiçbir ilacın satışı yapılmaz! Türkiye'de ilaç satışı eczaneler ve bazı hastaneler tarafından yapılabilir. Hiçbir ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız. İlaç TR'den edinilen bilgiler doktor veya eczacıya danışma yerine geçmez, doğacak sorunlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. İlaç TR ilaç rehberi, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın "Akılcı İlaç" kampanyasını desteklemektedir. - Copyright © 2015 ilacTR.com